View Single Post
  #5  
Vechi 12.07.2010, 20:16:27
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E vina mea, nu m-am exprimat corect. Nu scrie nicaieri despre trecerea profesiei pe morminte, asta era o nelamurire de-a mea, de cand eram mica si trecand prin cimitir, vedeam diverse cruci pe care scria: Dr. cutare, Prof. cutare. Nu scrie pe toate crucile, nu e nici o regula in acest sens, nici un canon... pe cruce si pe monumentele funerare se scrie ce doreste familia, iar eu nu intelegeam semnificatia acestui gest, insa am gasit in cartea despre care vorbeam la inceput urmatorul pasaj despre hainele noi pe care trebuie sa le poarte decedatul (asta chiar e o regula de bun simt, as zice eu) si care reflecta si profesia lui, pe care l-am corelat cu nelamurirea mea din copilarie, aceea a profesiei de pe cruci:

"De ce se imbraca repausatii in felurite haine noi?
Repausatii imbracati, fiecare dupa starea si slujba lor, in haine, uniforme si vesminte lumesti, militare, bisericesti... insemneaza: credinta noastra in invierea mortilor, in judecata particulara si universala, la care fiecare din noi are sa dea seama daca si-a implinit sau nu chemarea sa pe pamant. Imbracarea trupurilor repausate cu haine noi, curate, inchipuie vesmantul cel nou al nestricaciunii cu care vor invia la ziua judecatii (1 Cor., 15, 42-44)."
Adevarul este ca si eu m-am intrebat acelasi lucru(ref la cele scrise pe cruci)dar m-am gandit ca este un fel de ,,aducere aminte" despre ce a facut in viata(dpdv profesional)cel decedat pt cei care citesc cele scrise acolo.Foarte interesant ceea ce spuneti.Trebuie sa fac rost de cartea citata de dvs.Va multumesc pt precizari.Cel de Sus sa fie alaturi de dvs.
Reply With Quote