View Single Post
  #75  
Vechi 07.02.2012, 12:52:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si totusi ai baga mana in foc ca daca respectivul cuplu nu merge la biserica, inseamna ca nu se iubesc si ca Hristos chiar lipseste de acolo?
Ba pot să se iubească și fără să-și închine viața lui Hristos. Există numeroase cazuri, cred. Dar o viață în Hristos înseamnă renunțare la voia ta ca să faci voia Lui, și atunci nu mai poate fi vorba de dominarea celuilalt, ci de o luptă comună cu egoismul, cu patimile, cu moartea pe care o purtăm în noi.

Citat:
Pe mine m-a ingrijorat ce a spus Anna21, ca ei se intelegeau mai bine cand nu mergeau la biserica si erau "atei" (ma rog, nu cred ca erau chiar atei).
De ce trebuie sa se intample asta? (Inafara de clasica explicatie ca-si baga dracul coada)?
De multe ori se întâmplă asta, însă altă explicație nu am decât cea pe care o menționezi. De ce să-l ignorăm? Orice om care se apropie de Hristos îi dă de furcă. Iar nunta e normal să o atace, pentru că e dumnezeiască, e „taină mare”, iar cei doi, dacă luptă ținându-se lipiți de Domnul, „riscă” să ajungă în cer înainte de vreme.

Citat:
Si altceva :ma tem ca e posibil ca relatia de "dominare" sa se continue chiar si in cadrul unui cuplu "practicant"
Da, pentru că un cuplu practicant nu e nici pe departe desăvârșit, ci doar s-a angajat pe această cale. Cei practicanți sunt conștienți de războiul pe care-l au de dus împreună, cu ei înșiși, cu orgoliile proprii, cu dorințele trupești și lumești, cu propria tendință de a se impune celuilalt. De fapt, numai căutând împreună să trăiască o viață în har vor ajunge să-și dea întâietate unul altuia, să-l afirme și nu să-l domine pe celălalt.
Reply With Quote