View Single Post
  #2  
Vechi 10.11.2014, 10:52:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Te inteleg, draga mea.
Mai ai rabdare, poate nu e dracul atat de negru. Nu are si zile mai bune, cand vrea sa mergeti la ai tai, sau iti zice sa te mai duci tu pe la ei? Stiu ca toti vor sa li se dea din toate partile, dar poate la un moment dat va intelege si va accepta ca asta e situatia, nu au nici dansii de unde. Daca tu ramai cu sufletul aproape de ai tai, macar, eu zic ca tot e bine. Si ca tu continui sa-i iubesti si sa te rogi pt ei, chiar dac al tau ii acuza de nasoale. Nu face nici sa te certi cu el, nici sa intri in jocul lui, sa ajunga sa te convinga si pe tine ca ai tai nu sunt ok si nu trebuie sa mai mergi pe la ei. Important este ca tu stii asta, si sper ca vor intelege si dansii ca daca nu mergi mai des pe la ei, e ca sa nu te certi cu sotul. Sau ca nu ii poti ajuta mai mult pt ca si voua va e greu, vreti sa va faceti un rost, o casa, etc. Ar fi cam neintelept din partea dumnealor sa se ridice cu pretentii, sau sa iste vreun scandal, vreo discutie, cand va mai duceti pe la dansii, pt ca asa ceva l-ar indeparta si mai rau pe al tau de dansii. In schimb daca-i va vedea smeriti si binevoitori, gata sa va ajute cu ce pot ( sa stea cu copiii, sa va dea o mana de ajutor fizic la vreo lucrare gospodareasca) fara sa ceara nimic in schimb, poate se va simti si el putin mai recunoscator.( urat ar fi insa sa vina maica-ta sau taica-tu la voi sa va ajute la ceva, si el sa le vorbeasca urat, ca si cum i s-ar cuveni; atunci chiar ar trebui sa se retraga o vreme, sa nu mai vina, sa vada si el diferenta). Asta desigur e valabil in cazul unei familii intelegatoare, ca sunt si parinti care sunt si ei orgoliosi la randul lor, si neintelegatori chiar cu proprii copii...
Acum eu poate gresesc, ca nu avem noi cum sa influentam reactiile celorlalti, decat in mica masura. Nu poti decat sa incerci sa ii explici tatalui tau ca dansul va ramane mereu in inima ta, chiar daca nu il poti vizita mai des sau ajuta material, pentru ca te-ai maritat ai ai acum familia ta, de care esti datoare sa te ingrijesti. Daca te intelege, bine...daca nu, macar Dumnezeu vede ca tu vrei sa faci ceva in acet sens dar nu poti mai mult. Putini dintre noi au taria de caracter sa sustina o lupta cu propriul sot, in care sa isi revendice niste drepturi si sa le castige....

Last edited by fallen; 10.11.2014 at 11:20:21.
Reply With Quote