View Single Post
  #24  
Vechi 17.07.2017, 23:01:00
M.Andronic M.Andronic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2017
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Apreciez mesajul tau si te rog sa ma scuzi , eu punand accentul pe esenta situatiei, nu pe explicarea ei, gandind ca explicarea nu mai este necesara pentru cineva care intra pe un sait ortodox argumentat de citate subintelese din Scriptura, insa tu ai draptate acum si de aceea te rog sa ma ierti ca nu m-am aplecat mai mult spre explicatii pertinente foarte necesare.

Tu ai nevoie de un stimul interior care sa te motiveze sa simti satisfactie cand mergi la biserica, iar eu vad ca tu ai deschiderea intelectuala sa intelegi sacrificiul(jertfa) lui Iisus Hristos pentru mine, pentru tine, pentru oricine, daca ti-e atinsa coarda inimii. Pentru asta e nevoie ca inima ta sa fie deschisa, curata, insetata.
Pentru asta iti recomand cu caldura o carte minunata pe care eu am citit-o de 2 ori pe vremea lui Ceausescu si ma simt si acum impresionat; atunci mi-am zis: "Nu stiu daca exista Dumnezeu, dar Iisus a existat cum exist si eu."
Cartea se numeste "Camasa lui Cristos", scrisa de Loyd C Douglas.
Nu se poate sa nu-ti placa. Cartea asta iti va deschide inima.

Dupa aceea ar fi bine sa vorbesti cu un preot cu har(poate la o manastire) care sa-ti faca o catehizare pentru adulti, spunandu-i toate cate ne-ai spus noua.

Despre jocuri, ti-am spus ce am trait si eu, fara sa ajung pe unde ai ajuns tu, insa de aceea iti spun ca e foarte greu pentru tine, pentru mine nu a fost chiar asa de greu fiindca mi-am dat seama mai devreme de situatia grea si de consecinte si mai grele. De aceea iti spun ca nu e voie sa faci compromisuri(Compromisul compromite!) si sa aplici jumatati de masura pentru ca ti se pare ca ai situatia sub control si asta te face sa te crezi vrednic jucand in continuare (mai putin, e drept) dar esti mai pacalit pentru ca totusi joci cu aceeasi satisfactie. Nu alerga dupa 2 iepuri ca nu prinzi niciunul.

Am incredere ca vei citi cartea si deja ma bucur.
O sa spui ca sunt greu de cap sau insistent dar eu tot nu inteleg care sunt aceste consecinte grele ale jocurilor video sau de este gresit sa simt o satisfacie cand le joc. Eu ma simt satisfacut cand castig din acelasi motiv pentru care ma simt satisfacut atunci cand iau o nota mare: am reusit sa depasesc un obstacol si o situatie dificila cu ajutorul a ceea ce aveam la dispozitie. Eu de exemplu mai folosesc jocurile drept mediu de socializare, seara vorbind cu prietenii si jucandu-ma cu ei. Nu cred ca ei vor sa vorbim la telefon sau sa ne intalnim undeva la 7-8 seara sa mai vorbim diverse. Unele jocuri m-am apucat de ele doar pentru ca majoritatea clasei jucau si petreceau timp impreuna in acel joc.

In raspunsul tau care sunt cei doi iepuri? Nu se poate sa fii crestin si sa vezi filme si sa te joci? Nu pricep de ce trebuie una sa se excluda pe cealalta. Ideea postarii mele pe acest forum este sa vad opinia la mai multi oameni. Sunt sigur ca exista preoti care cred ca jocurile sunt ok la fel cum exista preoti care cred ca sunt o creatie a satanei. De asta nu voiam opinia la o singura persoana caci nu am cum sa stiu cine are dreptate, cine nu sau daca exista o hotarare finala absoluta in aceasta disputa sau ea difera de la persoana la persoana. era un citat in biblie (http://www.ebible.ro/biblia/romana/c...scu/romani/14/) care spune ca nimic e necurat in propia sa natura dar daca te face sa-ti pierzi credinta atunci este pacat. De asta eu nu cred ca jocurile trebuie eliminate complet ci doar cele ce m-ar indeparta de la credinta (cele violente, demonice etc,) nu cele prietenoase sau inofensive.
Reply With Quote