View Single Post
  #6  
Vechi 05.05.2012, 18:05:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Referitor la aceasta duminica, exista si un alt aspect care merita atentie. S-a spus ca in urma tulburarii apei, doar un om se facea sanatos. Am cautat explicatii in acest sens. Cele gasite de mine se rezuma la doua raspunsuri: in vechime vorbim de nedeplinatatea harului, acum sunt toti vindecati prin Hristos, iar un alt raspuns ar fi ca acea coborare in scaldatoare era chipul botezului, ca n-avem voie niciodata sa botezam doi oameni deodata, ci numai unul. Insa, din cate stiu, se pot boteza doi copii deodata.
Un raspuns la intrebarea mea, l-am gasit la Parintele Constantin Coman. El spune in acest sens, ca pana la Intrupare, interventiile lui Dumnezeu sunt episodice, izolate, spectaculoase, in comparatie cu ceea ce avea sa se intample dupa Inaltarea Sa si pogorarea Sfantului Duh. Daca pana la Intrupare, oamenii asteptau interventiile rare si extraordinare ale lui Dumnezeu, dupa Intrupare, El devine o permanenta accesibila oricand. Biserica este o scaldatoare Vitezda, dar care nu mai functioneaza dupa principiul coborarii episodice a ingerului, ci dupa principiul prezentei si intalnirii directe cu Hristos.
Reply With Quote