View Single Post
  #134  
Vechi 06.02.2014, 23:20:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
nu stiu cat de "eretic" o fi sa-l reprezinti pe Dumnezeu-Tatal alaturi de Fiu ,din moment ce orice ierarh stie ca Acesta poate lua ORICE forma!! fiind Energie Necreata... incomprehensibila!
Deci tu zici că Dumnezeu Tatăl este energie necreată???????????
Păi dragă coniță, din câte tâmpenii ai scris pe forumul ăsta, cea de mai sus mi se pare cea mai grozavă.
Sfântul Grigorie Palama cred că e foarte întristat acum să constate că o ortodoxă din România anului 2014, foarte sfătoasă de altfel, i-a înțeles exact pe dos lămuririle dogmatice pentru care a pătimit atâta.
Poate se îndură cineva mai puțin oripilat decât mine, să-ți explice cum stă treaba cu energiile increate, că mata ești cu mult în afara învățăturii ortodoxe!

Așa, și dacă Dumnezeu Tatăl poate lua orice formă, urmează că-l putem zugrăvi oricum în icoane, nu? Chiar și sub forma unui vițel de aur. Cu inepția asta justifici orice închinare la idoli sub pretextul că Domnul poate împrumuta orice alcătuire morfologică din univers. Și chiar, unde și când s-a arătat Dumnezeu Tatăl sub înfățișarea unui moșneag ?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 06.02.2014 at 23:22:25.
Reply With Quote