Subiect: Salvati Romania!
View Single Post
  #4  
Vechi 14.12.2009, 11:06:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Viața aceasta ni s-a dat numai și numai pentru a-L slăvi pe Dumnezeu, pentru a face bine aproapelui și pentru a ne nevoi să dobândim Impărăția Cerurilor , pășind pe calea cea << STRAMTA >> și << ÎNGUSTA >> pe care ne-o arată Evanghelia (Mt .7 , 14 ) . Osteneala acestei vieți este o povară nesuferită pentru cei care nu cred în Dumnezeu. Însă pentru cei care își încredințează viața lor Domnului nostru Iisus Hristos și nădădăjduiesc în purtarea Lui de grijă, viața aceasta devine << JUG BUN >> și << POVARĂ UȘOARÂ >> ( Mt. 11 , 30 ) .
Cristi, sincer nu te prea inteleg. In principiu, prefer un dialog spontan si nu citate. Ceea ce spui tu nu face decat sa intareasca ideea de popor mioritic. Eu unul declin aceasta bunatate prosteasca, aceasta acceptare a ideii "Si de-o fi sa mor!..." De ce "sa mor" si sa las raul sa se scalde in voie, peste generatiile copiilor mei. OK, nu e ortodox sa ma iau cu ei de piept, dar un lucru stiu: Dumnezeu e acolo sus si vede tot. Ce fac eu? Pai dupa tine, ar trebui sa spun "Multumesc, Doamne, pentru banditii pe care i-ai pus in fruntea tarii! Inteleg foarte clar ca e o noua incercare peste care eu trebuie sa trec! Si o sa trec, fiindca Tu ma vei invrednici sa merg in genunchi, sau pe branci, si nu-Ti voi cere ajutorul, Doamne, fiindca ma tem de prea mult bine in viata mea, care ar putea sa-mi ia mintile!"
Si tacerea este un raspuns. Ce faci tu pentru tara? Cum te rogi cand te rogi? Cui foloseste sa-ti fie numai tie si celor dragi tie, bine, in timp ce tara geme de neputinta si de durerea asta muta pe care nimeni nu vrea sa o spuna, decat pe la colturi, si-atunci ca o predestinare... Ce predestinare? La Dumnezeu orice e posibil... Totul este sa-I cerem sa ne ajute. Nu pntru noi personal, ci pentru batranii nostri, pentru copii nostri. Si e atat de simplu. E de-ajuns sa incepem sa gandim in acest sens, iar prima schimbare care se va face va fi in noi insine! Deocamdata avem conducatorii pe care-i meritam!!!

elizabeta, de data asta nu mai e nevoie de binecuvantare. Asta ar fi fost necesara in cazul in care as fi facut intr-adevar acea fapta putin nebuneasca, pentru a "trezi" mai marii bisericii. Daca si numai daca, prin mijloace firesti, nu se sesizeaza nimeni (sunt convins ca "niste ochi" sunt atintiti permanent asupra acestui forum...) atunci probabil s-ar cere binecuvantarea preotului. Deocamdata am vazut fara sa vreau ca impartasim aceleasi ganduri!
Reply With Quote