View Single Post
  #697  
Vechi 10.03.2010, 23:28:41
alexeev alexeev is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 23
Implicit bravo konijiro...

stii ce inseamna "teisti" in limba greaca??? "Teos" inseamna "Dumnezeu" in limba greaca.
dar "deisti" ?? in limba latina "Deus" inseamna tot "Dumnezeu".. asadar, care este diferenta majora despre care vorbesti??? te referi cumva la curentul filosofic intitulat "deismul" al carui promotor este Herbert of Cherburry ???
se pare ca-ti place sa vorbesti doar de dragul de a te afla in treaba..

sa ne destindem putin...
"Un ateu facea jogging in padure. Pe cand alerga el, la un moment dat, un rus fioros se napusteste asupra lui. El indata s-a speriat, si-a dus mainile la ochi, si din instinct a strigat: "Doamneee!!!". Dupa cateva secunde, mirat, si-a dat mainile de la ochi si a vazut ursul inmarmurit cu o fata fioroasa si mainile ridicate asupra lui. Apoi o lumina s-a pogorat din cer in locul acela si o voce s-a auzit: "M-ai strigat?!" ; "Doamne, stiu ca ti-am negat existenta atat amar de vreme, stiu ca ar fi nedrept, dar un singur lucru iti cer..." ; "Spune!" ; " Doamne..stiu ca nu sunt vrednic sa-mi asculti rugamintea, dar un singur lucru iti cer... Doamne te rog muuult...fa ursul crestin!" ; "...doar atat?" ; "da..." ; " esti sigur?"; " da Doamne"; " fie!" a zis Dumnezeu, lumina a disparut...ursul si-a revenit la normal si din figura aceea fioroasa a adoptat o fata senina, luminata, si-a pus mainile la piept asemenea crestinilor, a facut semnul Sfintei Cruci spre ateu si a zis: " Binecuvinteaza Doamne bucatele acestea!" ...
Reply With Quote