View Single Post
  #44  
Vechi 01.12.2010, 14:49:28
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Asta e parerea ta sau a vreunui Sfant Parinte canonizat? Sau poate scrie in Biblie asa ceva? Indica-ne si noua, te rugam, capitolul si versetul.

Nu că m-aș lăuda eu că sunt prea evlavios, dar folosirea prezervativelor este un mare păcat; sexul nu este pentru plăcere, ci pentru reproducere; sexul în timpul sarcinii este păcat și orice lucru rău făcut de mamă în timpul sarcinii va afecta și băiatul; eu, de exemplu, din cauză că mama este fumătoare, am mereu tendința de a fuma și foarte greu am reușit să mă las de această patimă blestemată. Dacă mama bea în timpul sarcinii, copilul are toate șansele să ajungă și el un admirator al băuturii. La fel este și cu sexul: dacă mama se împreunează în timpul sarcinii, copilul va ieși cu un apetit foarte ridicat pentru relațiile trupești și asta e rău.
Dar tu nu ai un duhovnic ca să-l întrebi despre folosirea prezervativelor? Că nu o să ma crezi pe amărâtul de mine dacă iți zic că e păcat să le folosești. Poate că de un părinte vei asculta.
Păcat este și să te împreunezi în timpul sărbătorilor, în post (inclusiv miercuri și vineri; dacă nu putem ține post alimentar mereu, măcar de la relațiile trupești să ne abținem), duminica.
Reply With Quote