View Single Post
  #63  
Vechi 28.12.2012, 11:09:45
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da, si s-au saturat de ipocrizia care predomina la baptisti sau penticostali, plus ca trebuiau sa plateasca numeroase taxe.
Dumneavoastra traiti in a arunca mesaje de ura si dezinformare? http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28Internet%29

Raspunsul interlocutorului a fost ca Ortodoxia este o credinta ce poate fi atestata mai bine istoric. A spune ca au renuntat la ipocrizie este afirmatia dumneavoastra, ce nu are nici un fundament.

Nu dumneavoastra erati cel ce spunea ca zeciuiala este obligatorie la baptisti?

Va rog sa cititi exact ce a zis Yasmina:
Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce am avut acea afinitate?Deoarece nu aprofundasem ortodoxia si aveam serioase lipsuri de informatie(nici acum nu sunt vreo avansata,dar orisicum :)
Dar cu totul intamplator sau nu,in momentul in care ma afundam tot mai mult cu interesul in aceasta religie,am avut parte de niste experiente mai neplacute si unde sa ma rog si carui Dumnezeu daca nu Celui pe care-L stiam deja?
Este ca si atunci cand traiesti intr-o alta tara,vorbesti cursiv o alta limba,iar cand te lovesti tipi in limba materna :)


Din cate cunosc,nemultumirea rudelor mele cu privire la ortodoxie consta in mod special in agoniseala preotilor...Ca ei nu sunt tocmai un exemplu de adevarata credinta,ca lucreaza pt bani,gandindu-se numai la ei si familiile lor etc...
Este ca si cum nu ai vedea padurea din cauza copacilor.Si uite ca multi oameni se smintesc din aceste motive(dar au si o predispozitie spre sminteala ,parca :)
De ipocrizie suferim multi dintre noi,nu este chiar potrivit sa o condamnam la altii,dar sa nu o anihilam in noi.


La randul meu cunosc multi americani convertiti la ortodoxism,majoritatea au raspuns ca s-au botezat la ortodocsi deoarece au simtit ca este o credinta milenara,autentica,nealterata de moda si cerintele vremii(traducere aproximativa).
Eu unul felicit familia dumneaei ca a gasit pe Dumnezeu in forma ortodoxiei, si nu cred ca nimeni din familia ei ce a devenit ortodox, sau a plecat din lumea evanghelica a facut-o din motive de ipocrizie.

Am marcat (cu bold) partea ce mi se pare ca va referea pe dvs. domnule Urs.
Reply With Quote