View Single Post
  #27  
Vechi 26.07.2013, 17:30:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
La care aș mai adăuga modul cum a fost folosită informația despre botezul acelor oameni, adică în scop limpede de manipulare și propagandă. Adică, vezi Doamne, să se convingă necredincioșii și papistașii că noi ortodocșii deținem Adevărata Lumină, iar ei nu, înșelații.
Jenant, penibil, primitiv, nedemn de un creștin o asemenea manieră de a sugera... ce? ca de obicei, de a sugera că noi suntem adevărații, noi suntem aleșii, ei sunt înșelați și lor nu li se dă harul etc. Cunoaștem, am tot scris mereu împotriva putregaiului dinlăuntrul Bisericii, adică împotriva ortodoxismului încrezut, urîcios de oameni, care plesnește de îngâmfare și răutate.
Nu e vorba de asta, asta ai inteles tu. Ca sa intelegem exact, niciun preot ortoodx nu are voie sa repete un botez valid in nicio tara ortodoxa. Deci oricum nu se pune la indoiala faptul ca eterodocsii nu au botez. Asadar neavand Sfinte Taine nu au nici har, dar nu asta vrea sa demonstreze, asta se stie dintotdeauna. Parerea mea e ca nu-i bine sa-i denigreze cineva pe sfinti pentru ca si ei au spus exact aceleasi lucruri, nu au sustinut niciunul ecumenismul modern, adica toate cultele sunt la fel. Ortodoxia e adevarata credinta, nu ecumenismul. In privinta asta nu poate exista o impacare intre aceste doua conceptii.
Ambii erau convertiti, nu era vorba de catolicism. Cum spune si parintele Pruteanu, problema era daca trebuie rebotezati sau doar primiti cu Mirungerea. Eu am scris parerea mea in mesajul de mai sus, nu consider o greseala daca nu sunt rebotezati si sunt primiti prin iconomie daca asa a hotarat Biserica intr-un loc. la fel cum nu consider greseala nici ca grecii ii boteaza pe toti, daca asa a hotarat Biserica lor. Am dat si argumentele necesare.
Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Atunci, dacă e în componența fizicului femeii, de ce nu se vede cu ochii liberi ai participanților direcți? Că doar spuneai, Cătăline, că acea lumină este perceptibilă fizic! Dovada că nu a fost percepută fizic e chiar în poză: nimeni dintre cei prezenți nu au aerul că sesizează o așa minune... Își văd liniștiți de treabă, cum e și firesc.
Citeste te rog cu atentie convertirea Sfantului Pavel pe drumul Damascului. Scrie ca o lumina il inconjoara si o vede doar el, cei din jur nu veedau nimic, auzeau doar un glas. Sunt multe astfel de minuni in vietile sfintilor. De unde stii ca Domnul nu a vrut sa faca aceasta minune cunoscuta? Tu te-ai mai indoit de exemplu de minunea sfantului Luca al Crimeei. In ortodoxie, spre deosebire de cultele ce isi spun crestine (ca nu exista o marca inregistrata, orice secta isi poate spune crestina si biserica) exista si minuni, nu doar o filozofie teologica. Probabil in fiecare zi se intampla cate o minune, si nu ma refer la cele obisnuite, ci la cele extraordinare. Numai in Muntele Athos probabil se intampla acest lucru, cum si Parintele Paisie Aghioritul facea practic tot timpul minuni. Ca sa nu mai vorbim de toate tarile ortodoxe. Dar nu se bate moneda si nu se face publicitate cu ziaristi.
Pe de alta parte e evident ca acea femeie a primit harul in urma Botezului, noi discutam doar daca asta s-a vazut in fotografie sau nu, pentru ca de existenta harului nu trebuie sa ne indoim.
Legat de fotografie, daca ne uitam atent vedem ca lumina aceea se reflecta si pe chipul si hainele celorlalti.
Reply With Quote