View Single Post
  #12  
Vechi 03.08.2014, 13:04:17
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Eu vreau sa divortez de sotul meu ,cauzele fiind multe, mai putin adulterul , dar care eu le vad destul de intemeiate.Avem o casnicie de 13 ani si 3 copii .
Am incercat sa-L gasesc pe Dumnezeu in aceasta atitudine, dar nu L-am aflat. Lumea e plina de femei singure care-si plang acum de mila. Cineva a incercat sa-si schimbe barbatul cerandu-I lui Dumnezeu sa-i arate acestuia calea cea dreapta, vazuta prin ochii ei. Iar Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea si a intrat in "linie dreapta" in lumea celor drepti! Sunt cinci ani de cand e vaduva cu doi copii, plangand inca in fiecare saptamana la mormantul celui pe care voia... sa-l schimbe!!! Alta se saturase de faptul ca sotul (sofer pe TIR) o insela desi acesta se achita ireprosabil de toate obligatiile de familie. Impreuna, de la lingura si furculita, au ridicat o casa frumoasa la poalele unei paduri, au facut copii si pareau ca nimic nu-i va tulbura vreodata. Si totusi, intr-o zi, el s-a pomenit citat pentru divort. L-a durut, dar n-a vrut sa comenteze. Fetele erau mari si casatorite. I-a lasat casa ei, si s-a mutat la oras intr-o garsoniera. Au trecut de-atunci multi ani. Ea s-a mutat la un alt barbat care fusese casatorit, si si-a vandut casa. Acum fosta sotie s-a intors la acel barbat, si locuiesc cu totii sub acelasi acoperis de mai bine de 10 ani... Ce-o fi acolo, Dumnezeu stie... Si-a gasit pacea pe care o cauta?
Lipsa de rabdare si de intelepciune, ne serveste "lovitura de gratie"! Daca ar sti omul ce-l asteapta, luand astfel de decizii, ar face orice sa nu ajunga acolo, si poate ar mai si realiza ce vrea Dumnezeu de la el... Personal, cand mi s-a cerut sfatul in mod similar, am fost total impotriva divortuliui. Iar daca totusi se intampla, sa fie decizia celuilalt. Care decizie... nu trebuie facilitata, doar-doar va divorta. Numai o spovedanie curata si o relatie placuta cu Dumnezeu (rugaciune, smerenie), cred eu ca este solutia tuturor problemelor, inclusiv in botezarea copilului. (Pentru botez, nu e nevoie de bani. Cautati o manastire, vorbiti acolo, si se rezolva foarte usor, daca suteti prea stramtorati. Imi pare rau ca nu sunt in tara, in aceasta perioada, ca o rezolvam si mai repede, fara sa va coste nimic).
Doamne-ajuta, si bucurie duhovniceasca va doresc, in mijlocul familiei.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote