View Single Post
  #23  
Vechi 17.10.2014, 15:54:08
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Este exact acelasi lucru. Parintii sunt responsabili de educatia copilului. Daca acestia considera ca cumpararea acelui suc/ mersul al coleg acasa n-o sa-i faca bine, sau pur si simplu nu sunt de acord cu asta, n-o sa-l lase sa cumpere/mearga.

La fel si cu ora de religie. Daca parintii nu sunt de acord cu asta, atunci dorinta lor trebuie respectata pana cand copilul este destul de matur ca sa decida singur (16 ani in cazul asta). Banuiesc ca nu ti-ar placea daca copilul tau ar vrea sa mearga la niste cursuri islamice, la varsta de 10 ani, pentru ca este curios si vrea sa afle mai multe. Nu cred ca l-ai lasa.

Aici nu este vorba de treburi religioase. Aici este vorba de responsabilitatea fiecarui parinte pentru copilul lor. Atata timp cat ce il invata ei pe copil nu este ilegal, atunci n-ai ce sa le zici.
Dar e absurd sa comparati mersul la o petrecere, cu ora de religie. Cum poate sa nu faca bine ora de religie? Eu nu va pot intelge, pe voi ateii, mi se pare ca aveti scara valorilor inversata, vedeti raul bine si binele rau.
Copilul meu ar avea dreptul sa mearga la cursuri islamice daca ar vrea el sa faca asta. Dar nu cred ca ar vrea sa o faca, daca l=as creste in credinta noastra.
In orice caz ateii nu respecta dreptul copiilor.

Last edited by aubergine; 17.10.2014 at 15:57:39.
Reply With Quote