View Single Post
  #26  
Vechi 17.10.2014, 16:25:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aubergine - iti dau dreptate in toate mesajele de pe acest fir.

Multumim Claudiu pentru marturisire.

Sunt niste confuzii aici.

1. Eu cred ca pe acest fir discutam despre orele de religie din programa scolara si nu de vreun cerc optional de religie.
Deci daca un copil are in orarul lui de la scoala ora de religie, cum sa-l opreasca parintii sa se duca.
Ah, daca se duce la vreo moschee sa vada islamismul, este altceva si poate fi impiedicat daca parintii nu sunt musulmani.

Pai atunci inseamna ca parintii l-ar putea opri si de la ora de sport ca ei nu practica si nu le place, sau de la ora de desen ca nici ei nu au talent, sau de la ora de muzica.

2. Da, ore de istoria religiilor, sau de etica ar fi utile. Sa invete si despre alte religii si confesiuni, despre formarea si evolutia lor si etc. si ore de tica unde sa poata sa discute anumite aspecte de viata in care este implicata si biserica (indiferent de confesiune sau religie).
Dar una un trebuie s-o excluda pe cealalta.

3. Da, in mod normal daca se fac in scoala ore de religie ortodoxa ar trebuie ca elevii de alte confesiuni sau religie sa poata sa aibe si ei ore de confesiunea sau religia lor.

Aici apare de fapt problema: cum sa impartim copii la ora de religie, incat sa nu discriminam pe nimeni. Si este un motiv pentru care ar fi mai bine sa se faca la biserici ore de religie pentru copii si adulti. Fiecare la biserica lui si impreuna cu parintii. Si n-ar mai fi discutii.

Imi povestea mama mea ca in copilaria lor existau scoli pe la maici unde se duceau copiii. La orele de religie ortodoxa se duceau copiii ortodocsi. Eventual mai existau ore pentru catolici (nu mai stiu). Restul copiilor (erau si iudei sau mai stiu eu), ori erau liberi, ori aveau alte activitati. Si era pace si nu suferea nimeni. Nu era fortat nimeni dar nici impiedicat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote