View Single Post
  #7  
Vechi 09.02.2011, 01:36:26
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi s-a oferit posibilitatea sa botez un copil si am intrebari:
1. Inteleg ca suntem amandoi nasi, dar numai nasa are un rol?
2. Am citit pe interent traditiile si m-am ingrozit. Ma intreb daca pot acepta, daca nu am resursele financiare.
Exista pareri si pareri. Care este adevarul?
Ce au de platit nasii, ce trebuie sa cumparam pentru copil?
Cadouri si la parinti?
Trebuie toate traditiile alea cu toate prostiile (monezi si alte obiecte) in baita si mai nu stiu ce?
Bunica mea, Dumnezeu s-o ierte, a botezat si cununat mai multe persoane cu posibilitati materiale reduse. Ea era f credincioasa, si cand auzea de vreun caz de nevoie de botez sau cununie, incerca sa ajute pe cat posibil.
Nici ea nu era f bogata material, asa ca atunci cand se ducea la biserica sa boteze sau sa cunune si preotul ii cerea o anumita suma, ea ii zicea clar: parinte eu fac o pomana cu acesti oameni si va pot oferi atata, iar parintele cadea de acord, nu putea s-o refuze, mai ales ca o cunostea.
In ceea ce priveste restul obiectelor, bunica mea cumpara la botez doar hainute pt copil si lumanarea de botez, atata. Nici la masa de dupa botez nu participa, decat la scaldatoare se ducea, pt ca pt ea asta era o pomana si nu voia niciun beneficiu de pe urma ei.
Mai tarziu s-a intamplat de multe ori sa-i ajute pe copilasii botezati, pt ca proveneau din familii sarace si le oferea mancare sau hainute, iti spun asta ca a ramas totusi o legatura cu familiile respective, nu s-a rupt definitiv de ei dupa respectivul eveniment.

Asa ca eu gandesc ca daca vrei sa faci un bine, nu trebuie sa te intereseze ce spune x sau y de pe net, vorbesti cu parintii copilului si hotarati impreuna ce si cum.
Acum depinde si cum privesti tu botezul: daca il privesti doar ca pe un prilej de increstinare a copilului si nu te afli intr-o relatie apropiata cu parintii nu trebuie sa te intereseze de cadori si alte chestii, iar daca ti-ar fi prieteni, consider ca ar trebui sa va intelegeti.

Nasii nostri treceau printr-o perioada f grea cu banii cand ne-au botezat fetita si au luat doar strictul necesar, nicidecum cadouri pt noi si alte minuni si am fost f multumiti. Noi le-am luat un cadou pt ca ne-a facut placere, nu din obligatie.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 09.02.2011 at 01:39:27.
Reply With Quote