View Single Post
  #23  
Vechi 16.04.2013, 22:40:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Vreti sa intrati in competitie cu americanii? Pai daca ii dati femeii 2 vaci, aia ii vor da 3. Apoi dvs le dati lemne de foc si aia le vor da casa...etc etc. Nu suntem in masura sa o judecam pe femeie, pt ca nu ne-a fost nici unuia atat de foame incat sa facema astfel de compromisuri, dar sunt de acord cu cineva care spunea mai sus ca e tare slaba credinta la astfel de oameni. Ma nelinisteste saracia duhovniceasca mai mult decat cea materiala. De cand ne cumparam noi adeptii cu vite si zahar? Caci daca femeia s-ar intoarce la ortodoxie datorita bunurilor materiale oferite de crestini....cu ce ne-am deosebi de celelalte religii care procedeaza in acest fel? Nu stiu daca m-am facut inteleasa.
Doamne ajuta!
Te-ai făcut foarte bine înțeleasă!

România a trecut cu bine tsunami-ul prozelitist al neoprotestanților, care a lovit puternic imediat după 1989. Din experiența acumulată în anii aceia de asediu propagandistic, știm că haleala, țoalele și alte dovezi materiale a ceea ce înțeleg alții prin sintagma "iubirea de aproapele", nu trezesc conștiințe și au exact efectul focului de paie.
Asta nu înseamnă, desigur, că angajații BOR-ului se pot culca pe o ureche... Fără o înviorare reală a vieții bisericești, credința ortodoxă va suferi importante pagube statistice, nu atât din cauza neoprotestanților cât datorită secularismului polimorf ce infectează din ce în ce mai multă lume.

Unii își părăsesc credința nativă pentru vaci, alții pentru mașini, neveste, locuri de muncă în străinătate etc. Sunt și unii care caută pur și simplu un sens al vieții, cedând seducției ideologiilor religioase propuse de heterodocși. Însă în fiecare din cazurile generale și particulare ar fi interesant de văzut ce fel de ortodoxie părăsesc....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote