View Single Post
  #2  
Vechi 21.07.2005, 13:30:26
mirella mirella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2005
Mesaje: 5
Implicit

Desigur ca nu. Foarte multi au impresia ca este o dovada clara de mila. Dar uita ca se pot jertfi ingrijind o persoana aflata intr-o situatie critica. Isi pot manifesta MILA altfel, nu arogandu-si dreptul de a decide cand trebuie sa se termine viata cuiva. Poate ca Dumnezeu il mentine in viata pe muribund de dragul celor din jur, pentru a le da prilej de a face bine.
A fi de acord cu eutanasia este un stil hitlerist de a vedea lucrurile. Reich-ul a ajuns la concluzia ca oamenii care nu mai dau randament trebuie eliminati cu orice pret. Cu eutanasia a inceput sirul nesfarsit de atrocitati comise de doctorii fideli lui Hitler.
Pentru mine, acceptarea eutanasiei este o dovada elocventa a atavismului, nu a cresterii in bine. Este semn sigur de abrutizare. De unde stiu eu ca, in ciuda aparentelor si calculelor mele stupide, acel om nu-si va mai reveni? Mi se pare pertinenta o comparatie cu sistemul juridic. Exista erori judiciare, cu totii stim asta. De aceea nici nu este normal sa se recurga la pedeapsa cu moartea. Poate si calculele mele cu privire la eutanasie nu fac altceva decat sa ma conduca la o eroare ... fatala pentru un semen, alaturi de care ar fi trebuit sa cresc in iubire.
Reply With Quote