View Single Post
  #47  
Vechi 08.04.2011, 20:55:02
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
Buna ziua. Am si eu o nelamurire... Am o fetita de aproape 9 anisori in clasa a 3 a... si face religie la scoala. Noi am incercat sa o invatam cat de mult am stiut si noi despre religie si despre Dumnezeu... insa din pacate ne-am lovit de foarte multe ori de cateva aspecte care in opinia noastra contrazic credinta si ceea ce stim noi. Un exemplu ar fi faptul ca am vrut sa o impartasim insa copilul era bolnav si era sub medicatie cu antibiotice care trebuiau luate la ore fixe. In consecinta la ora 9 i-am dat antibioticul si am asteptat pana la ora 11 pana s-a terminat slujba... dar surpriza... preotul ne-a anuntat ca nu poate sa o impartaseasca pentru ca a baut apa... i-am explicat ca a baut apa din cauza medicatiei dar... am plecat cu fata neimpartasita dupa ce am tinut-o nemancata pana la ora 11... si ceva ... Dar asta a trecut...
Cum spuneau ceilalti participanti la discutie, copiii de peste 7 ani trebuie sa se spovedeasca inainte de impartasire si trebuie sa fie nemancati si nebauti.

In cazul in care fata dvs. trebuia sa ia medicamentele la ora 9, trebuia vorbit dinainte cu preotul si o putea impartasi inainte de a fi luat medicamentele, cu impartasania uscata care se pastreaza de-a lungul anului pentru cazuri deosebite (bolnavi, urgentze...).


Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
un alt aspect care ne-a socat este.... ca ne-am gandit sa vorbim cu preotul de la scoala (profesorul de religie) ca inainte de Paste sa impartaseasca toti copiii... i-am explicat ca daca este nevoie aducem noi tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei... insa surpriza... a refuzat... Si acum vine marea mea nelamurire... poate un preot sa refuze Sfanta Taina a Impartasaniei la 23-25 de copii? (nu stiu exact cati elevi sunt in clasa). Va multumesc

Aici sunt si eu nelamurit: cum adica sa aduceti dvs. tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei ?

Sfintele Taine se lucreaza in anumite cirsumstante de catre preoti si episcopi, ajutati uneori de diaconi.
Painea si vinul care devin Sfanta Euharistie (Impartasanie) sunt sfintite in cadrul slujbei Liturghiei si numai asa avem Sfanta Impartasanie.
Dvs. puteati sa aduceti de acasa paine si vin, dar preotul trebuia sa savarseasca Sfanta Liturghie pentru ca painea si vinul respective sa se prefaca in Trupul si Sangele Domnului Hristos.
Dupa cum am spus mai sus, in fiecare biserica se pastreaza impartasanie uscata pentru cazul in care preotul are de impartasit pe cineva in afara Sfintei Liturghii sau chiar la Liturghie, inaintea momentului de impartasire cu Euharistia proaspata.
De exemplu, daca vine cineva cu un copil foarte mic, bebelus, si in biserica e frig sau e curent sau copilul plange din cine stie ce motiv, preotul il poate impartasi cu acea Euharistie uscata, pentru ca persoana care a a dus copilul sa se poata retrage, in asa fel incat sa nu pericliteze sanatatea copilului sau atmosfera de liniste a slujbei.

La fel, daca de exemplu sunt adusi copii in grup, intr-o zi in care nu se savarseste Liturghia, preotul ii poate impartasi cu aceasta Euharistie uscata, fara sa mai trebuiasca sa faca Liturghie.

oricum, cand aveti nelamuriri sau constatati ca nu sunteti suficient de bine informata, sa nu va fie teama sa adresati intrebari, caci ne vom mantui calatorind cu intrebarea.

Last edited by AdrianAamz; 08.04.2011 at 20:58:09.
Reply With Quote