View Single Post
  #6  
Vechi 23.01.2012, 11:29:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaitzaneicu Vezi mesajul
Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie , de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia, am credinta, si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a aratat pronia Sa fata de mine in multe situatii din viata mea dar nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual, atata timp cat unii preoti pretind ca deschizand cartile pe sume enorme de bani pretind ca vindeca oameni , atat timp cat unii preoti fac exorcizari in biserici si pretind ca sunt ortodocsi cand ei isi creaza propriile secte
Doriti exemple ?
Priviti aceste imagini:
http://www.youtube.com/watch?v=nso1Wizydc4
http://www.youtube.com/watch?v=j4LQY...eature=related
Si ma rog cine esti tu sa judeci Biserica? Inainte de a judeca mai bine pune umarul pentru bunul mers al Bisericii. De ce nu te-ai facut tu preot ca sa fii tu un model si exemplu pentru ceilalti preoti "materiali"? Cat de usor ne spalam pe maini si aruncam cu pietre. Pai daca esti nemultumit de preoti "Nașteți copii cu gândul să fie slujitori ai lui Dumnezeu între oameni".
Eemplul pe care l-ai ales este un caz izolat - ma refer la preotul ortodox - deci nu este concludent materialul tau. E foarte usor sa gasesti un politai corupt si sa spui toata politia este corupta - insa sunt convins ca si in politie sunt oameni corecti si cu frica de Dumnezeu.

Iata un punct de vedere cat se poate obiectiv al Parintelui Arsenie Boca cu scuzele ca acest subiect l-am mai postat pe mai multe topicuri:
• “Orice DUHOVNIC – indiferent de bogăția, sărăcia, cultura mai puțină sau sărăcia morală – este reprezentantul lui Dumnezeu, trimisul lui Dumnezeu și credincioșii n-au nici un motiv de a-l ocoli. Darul acesta, al preoției, e darul lui Dumnezeu și e în funcție de Dumnezeu (atârnă de Dumnezeu), el nu e în atărnare de omul pe care-L reprezintă pe Dumnezeu. Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta.
Sunteți nemulțumiți de preoți? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți. Ce le găsiți vină numai lor? Vă tebuie preoți mai buni? Nașteți-i!!
Iată, vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu! Poporul iși are în toate privințele povățuitorii pe care îi merită".
Reply With Quote