View Single Post
  #8  
Vechi 23.01.2012, 11:49:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaitzaneicu Vezi mesajul
Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie , de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia, am credinta, si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a aratat pronia Sa fata de mine in multe situatii din viata mea dar nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual, atata timp cat unii preoti pretind ca deschizand cartile pe sume enorme de bani pretind ca vindeca oameni , atat timp cat unii preoti fac exorcizari in biserici si pretind ca sunt ortodocsi cand ei isi creaza propriile secte

Doriti exemple ?

Priviti aceste imagini:

http://www.youtube.com/watch?v=nso1Wizydc4

http://www.youtube.com/watch?v=j4LQY...eature=related
Doamne ajută!
Ați scris așa: "Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie ..."
Ce înțelegeți prin termenul "Biserică"?
Nu cumva Biserica (Ecclesia) este alcătuită din noi, toți cei care credem în Hristos?
Nu suntem noi, alături de clerici, mădularele Bisericii lui Dumnezeu?
Și dacă-i așa, oare nu suntem responsabili pentru aspectele negative din viața celor de o credință cu noi?
Părintele Sofronie Saharov, ucenicul Sfântului Siluan Athonitul și părintele duhovnicesc al Pr. Rafail Noica, avea un cuvânt deosebit de interesant și ziditor: "Dacă nu aveți părinți duhovnicești buni, nașteți-i". :)
În altă ordine de idei, există o mulțime de părinți duhovnicești vrednici de harul ce li s-a dat, iubitori de Hristos și plini de smerenie autentică. Gândiți-vă, de exemplu, la faptele extraordinare de milostenie ale părintelui Nicolae Tănase, cel care are în grijă aprox. 400 de copilași orfani.

Ați mai spus: "de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia...".
Desigur, puteți fi un bun creștin și fără studii teologice, Îi puteți sluji lui Hristos și având o carieră laică. Totuși, m-a întristat faptul că aveți o opinie nefavorabilă față de o instituție despre care știți doar din auzite. La Facultatea de Teologie puteți întâlni persoane deosebite: părinți profesori cu o viață creștină autentică, studenți râvnitori și dornici de a deveni preoți ai lui Hristos. Sunt oameni minunați la Teologie - vă spun cunoscându-i foarte bine pe mulți dintre ei. Dacă simțiți că aveți o vocație teologică, dacă simțiți că Dumnezeu v-a dăruit acest talant deosebit, ar fi minunat să vă înscrieți la Teologie... După primele câteva săptămâni de școală, veți începe să vă schimbați părerea despre preoți și să nutriți un sentiment de profund respect față de cei care vă vor învăța despre adevărurile noastre de credință.

După aceea, scrieți: "...nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual".
Puteți fi preot și puteți pune accentul pe spiritual mai mult decât pe material. :) Mulți preoți au reușit. De ce credeți că dvs n-ați fi capabil de a-I sluji lui Dumnezeu cu inima curată?

Dumnezeu să vă ajute!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote