View Single Post
  #3  
Vechi 20.05.2008, 17:28:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Ma intereseaza pelerinaj in Grecia,insa categoric nu cu autocarul,daca se poate cu avionul,fiindca nu suport oboseala si atmosfera de autocar,astfel ca nu mai pot fi activa si bucuroasa de cele ce le voi putea vedea ulterior.Mai ales daca plecarea tot este din Bucuresti.
Ory draga, intr-adevar ar fi interesant sa faci pelerinaj pe la Sfinti din avion, dar nu prea se poate. Mi se pare un pelerinaj foarte bine organizat, in care se merge cam in toate locurile de "maxim" din Grecia. As mai zice ca la Atena sa se mearga la Sf. Nicolae Planas, sunt moaste intregi, e ocrotitor al familiei (e la statia de metrou Agios Ioannis, chiar cand se iese din metrou e o biserica mare). In Catedrala (situata cand se coboara de la Parlament pe Ermou) sunt moastele Sfintei Filofteia, martira, omorata de turci cand avea vreo 14 ani, si ale unui Patriarh tot martir din "bunavointa" turcilor.

Cine merge sa nu ezite sa se duca in Tinos, e Icoana Facatoare de Minuni a Bunei Vestiri. Unii urca in genunchi din port pana la manastire. Si multi primesc vindecare de la Maicuta Domnului care se roaga pt ei. S-a facut un muzeu cu obiectele pe care le aduc oamenii ca multumire dupa vindecari: bolnavii se vindeca, handicapatii pleaca sanatosi, orbii vad, familiile sterile vin mai tarziu cu proprii copilasi sa multumeasca...e impresionant. Si te face sa te gandesti cat de putina credinta avem si sa zicem "Cred, Doamne. Ajuta necredintei mele!"

Drum bun si nu uitati sa-i pomeniti si pe forumisti...chiar si pe cei care trec cam rar pe aici...ca mine.

Elena
Reply With Quote