View Single Post
  #1814  
Vechi 04.05.2010, 12:43:02
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

201. Zeii Pucioși – învinși de "Aglaia , Euphrosyne și Thalia" (II)


Liderii pucioși sunt numiți "teofori", iar cei ce sunt credincioși în secta de la Pucioasa sunt fericiți că văd în ei pe "Dumnezeu venit pe pământ" a doua oară. Dar mai fericiți și săraci cu duhul sunt cei care, deși n-au văzut niciodată cam cum arată privirile înghețate și fețele schimonosite de ură ale celor doi "prooroci" pucioși, se îndulcesc cu gândul că trebuie și că e bine să creadă că ei sunt "Dumnezeu venit pe pământ" a doua oară, care vine El cu o nouă Scriptură care acum se împlinește, cu un și mai nou "Nou Testament", cu o "Evanghelie veșnică", și care vor înlocui Evangheliile lor trecătoare (alea patru, primite de la oameni: de la nea' Mateiaș, nea' Marcu, nea' Lucică și nea' Ion):

"Am stat cu cei purtători de Dumnezeu înaintea poporului Meu, și mulți din cei ce au fost cu această lucrare a Mea de cuvânt s-au lepădat de Mine și nu au crezut în Mine prin lucrarea purtătorilor Mei, pusă de Mine în ei pentru poporul Meu în toată vremea Mea cea de azi, cincizeci de ani și mai bine a cuvântului Meu cel de azi peste pământ. O, fericiți sunt cei ce văd în purtătorii Mei pe Dumnezeu venit pe pământ și îi primesc pe ei din partea Mea când Eu stau cu ei înaintea poporului Meu și a neamurilor de pe pământ, care aud glasul Meu cel de azi, dar mai fericiți sunt cei ce nu văd locul coborârii Mele și pe purtătorii Mei și cred ei în Scriptura care se împlinește acum pe pământ pentru venirea Mea a doua oară de lângă Tatăl la om cuvânt ca să-i dau omului Evanghelia cea veșnică, prin care Eu îl învăț pe om veșnicia lui, răscumpărarea lui din păcat și împărăția Mea cu el pe pământ! Amin." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11-04-2010)

Duhul care se pretinde a fi al "necredinciosului" Toma se amestecă în vorbă, ca să susțină că "mari sunt rănile liderilor pucioși și rupte sunt inimioarele lor", și că "pe nedrept poartă ei vina altora, care nu și-o pot purta singuri":

"– O, Domnul meu [...] eu mărturisesc azi ranele și inimioarele rupte de durere ale purtătorilor Tăi cei de azi și le văd și le ating și le mângâi durerea și o mărturisesc că ea este mare, dar durerea are putere în ei pentru răbdarea cea mare. O, greu mai e de ei, Mântuitorule rănit! Sunt supuși încercărilor fel de fel, atacurilor toate câte vin de la cei slabi și iubitori de sine și ispititori și nemulțumiți și slabi cu statura, căci omul nu știe să iubească din cer, și dă să iubească din el, și mari sunt ranele lor și rupte sunt inimioarele lor[...] O, dă-le lor, Doamne înviat, răbdarea sfinților Tăi și toată vindecarea și dă-le paza de toată primejdia rea, care bate spre sufletele, spre duhurile și spre trupurile lor. Păzește-i pe ei de ispite, ține-i de mânuță, scutură-le hăinuța împroșcată, căci toată necuviincioșia celor răzvrătiți și slabi cu credința și cu iubirea ei o poartă pe fețele lor[...] Păzește-i Tu și ajută-i Tu să poarte ei fără murmur vina pentru toți cei ce nu și-o pot purta, și care îi încearcă pe ei în fel și chip ca să-i slăbească, și apoi să-i biruiască." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11-04-2010)

Duhul necredincios "al lui Toma" se adresează apoi "poporului" pucios, atâta cât a mai rămas din el, îndemnându-l să se facă scut de apărare și să-i acopere cu credință și să strângă rândurile în jurul "mijlocitorilor" pucioși cei atât de greu încercați de la cei care i-au părăsit cu nesocotință:

"Să știi, poporule hrănit din cer, că toți cei ce dau în ei cu nesocotință umplu fața lui Dumnezeu de scuipături și de palme, și iată pe cine nu primești tu când ei sunt trimișii Lui pentru înviorarea Duhului Lui peste tot prin taberele poporului Său! O, dacă nu tot poporul de peste tot nu este împlinit de ajuns pentru această credință față de mijlocitorii dintre Dumnezeu și ei, măcar să nu se grăbească pentru răutatea lor cei ce se smintesc, iar eu îți doresc ție măcar fericirea mea, a celui ce am văzut și am crezut, iar celor întreg-credincioși le doresc fericirea cea multă a celor ce până să vadă stau cuprinși în darul credinței celei născătoare de popor binecuvântat pentru Domnul, Cel ce vine acum pe pământ cuvânt. Amin." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11-04-2010)

Liderii pucioși își alină singuri "ranele" primite de la "cei șovăielnici" care i-au trădat, suflând pe ele și lingându-și-le cu cuvinte meșteșugite de ei ca niște anestezice care vin din cer de la Dumnezeul lor cel iubitor de liderii pucioși teofori:

"Acum alin ranele cele proaspete ale Mele, purtate cu cei ce Mă poartă cu toată durerea Mea, căci am dureri mereu de la cei șovăielnici, care n-au putere să priceapă lucrarea Mea pe pământ pentru ei și pentru mulți, prin cei purtători de Dumnezeu și care poartă sarcinile Stăpânului lor, și pe El Îl poartă [...] Mă așez cu alin pe inimioarele rupte de durere ale celor în care Eu cobor durerea Mea de la cei ce au durerea lor și nu pe a Mea. Eu vă suflu pe rane, fiilor duruți. " (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11-04-2010)

Liderii pucioși își trimit emisari cu "Cuvinte" de iertare pentru cei răzvrătiți, și de invitație la reconciliere și de îmbiere la reîntoarcerea lor în "raiul" pucios, dar "trimișilor" li se închide ușa în nas:

"O, e mare încăpățânarea celor nemulțumiți, și diavolul se folosește de ea și aduce dureri, dar Eu îi spun furtunii: taci!, și le spun și celor răzvrătiți așa: O, ce să vă fac, tată, dacă ceva mai bun, mai ziditor și mai frumos nu puteți să faceți? Mi-e milă, tată, de voi, și Mi-e tare milă de cei care dau să slăbească și ei prin voi. O, numai cei nemulțumiți se răzvrătesc, dar nu-i frumos să fie nemulțumit cel ce vine și se suie în bărcuța Mea din pricina valurilor mării. Eu vă doresc înviere și cumințenie și cuviincioșie, tată, căci Eu nu lucrez cu răzvrătire și cu răutate, dar cei ce nu deschid trimișilor Mei la cei pe care Eu îi văd că nu umblă frumos, ce le pot face Eu mai mult acestora?" (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11-04-2010)

.