Subiect: Sanatate
View Single Post
  #105  
Vechi 18.06.2013, 17:38:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Zilele trecute am avut o experienta tare neplacuta. Am mancat doua piersici din piata, cu siguranta foarte stropite, si mi-a fost extrem de rau. Nu exagerez, am fost la un pas de internare. Am suferit o deshidratare puternica ca urmare a varsaturilor si cu nimic nu ma puteam reface. Acum sunt foarte rezervata fata de fructele din comert si pe viitor voi manca doar din surse sigure (mai greu, dar decat sa repet experienta, mai bine lipsa).

Am vazut in trecut cateva stiri in care se spunea ca nivelul pesticidelor din fructele importate era mult peste limita permisa si am zis ca cele din piata (romanesti) sunt mai sigure. Am realizat ca nu ai o siguranta atunci cand cumperi, din piata sau supermarket, nu se face un control, nu se intereseaza nimeni de acest aspect atat de important.
Nu, nu se fac cine stie ce controale.

Era un articol intr-un ziar de anul trecut, cum reusise cineva sa aduca din Bugaria cateva tone de rosii ocolind toate caile legale, folosind vechea metoda a spagii.

Cand mergi la supermarket, mergi pe incredere vizavi de ce scrie acolo, privind provenienta, la piata nu mai zic.

Ca sa nu mai vorbim ca la unii mai "isteti" (Lidl) unde vezi etichete de genul:
"Rosii - Turcia/Olanda/Romania" (exact asa, 3 producatori pe aceeasi eticheta).

Chiar si daca ar fi 100% sigur din Romania, nu e nici o certitudine vizavi de nivelul de pesticide folosit, pesticidile nu sunt scumpe in comparatie cu beneficiile - ele inseamna 20-30% in plus recolta sau chiar pot salva 100% recolta in cazul unei invazii majore cu daunatori.

Insa nu se aplica oricum, de exemplu la mar exista cca. 12 categorii de daunatori care inseamna tot atatea stropiri pentru care sunt zeci de substante in comert (ca si denumire comerciala), insa nu se fac oricum ci majoritatea doar cand exista o amenintare majora (trebuie sa cunosti daunatorii, trebuie facuta o statistica a prezentei/concentratiei lor)

Dar pentru cei care nu se pricep - mai ales micii producatori, care culmea - sunt considerati cei mai "curati" din punctul asta de vedere, este usor sa se ajunga la un exces.

Mai rau, majoritatea pesticidelor in uz la ora actuala sunt sistemice, adica nu raman la suprafata ci se absorb in sistemul circulator al plantei, planta devenind per total otravitoare pentru daunatori, iar in ceea ce priveste omul, se merge pe ideea ca are capacitatea de a elimina pesticidele (discutabil).

Mai mult, fructele culese la mare distanta de locul comercializarii, sunt culese de multe ori crude si maturate artificial, ba chiar uneori stropite cu substante cu rol de conservare.

Ex. lamaile si portocalele se pare ca sunt stropite cu o substanta asemanatoare cu ceara pentru a preveni deshidratarea - si unii probabil inca mai folosesc coaja lor in prajituri.
Nu m-ar mira si merele sa aiba acelasi tratament.

In ceea ce priveste controalele, tot asa gasisem un articol prin care se arata ca si in SUA care sta mult mai bine la capitolul dotari si coruptie, doar cateva procente infime din ce se comercializeaza este verificat.

Pana la urma au ajuns unii la concluzia ca e mai bine sa stii ce legume/fructe sunt cele mai "pesticizate" ca si metoda de productie in general si care sunt mai putin, ca sa sa stii ce sa cumperi si ce sa ocolesti.

http://www.ewg.org/foodnews/summary.php
http://www.organic.org/articles/showarticle/article-214

Si un site foarte util:
http://www.whatsonmyfood.org/

Se poate selecta din dreapta legumele/fructe/seminte si apare un tabel cu poluanti si probabilitatea de a fi prezenti in ce am selectat.

Apropo, este o fasole "made in etiopia" primita de unii si ca "ajutoare europene" care dupa miros numai si zici ca e imbibata in pesticide, de ocolit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.06.2013 at 17:48:38.
Reply With Quote