View Single Post
  #28  
Vechi 18.12.2015, 01:15:59
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin si Iuliu, don't bother. Parerea mea. Exista doua principii ale subiectivsmului politic sau de nivel de trai, sa zic asa: principiul ochelarilor de cal si principiul troacei.
Primul, inseamna ca nu vedem decat ce ne convine. Al doilea, poate fi definit chiar de persoanele studiate insele, desigur fara voia lor: "Troaca mea e plina? Atunci tot universul e fericit. Troaca mea e goala? Doamne, ce rau e pe lume!".

Nu am intalnit pe nimeni, absolut pe nimeni, care, ducand-o bine intr-un sistem sau altul, sa fie suficient de lucid si curajos si sa spuna "Da, e u sunt avantajat de sistem, dar sistemul e nedrept/aberant/caraghios/criminal/etc pentru ca...". Nu.

am apucat acel ssitem in primii 17 ani de viata. Si da, ma enervau trei lucruri: -porcaria cu oprirea curentului, porcaria cu cultul personalitatii (acum e cultul sistemului, cum bine a punctat Alin) si porcaria cu deformarea istoriei sau un patriotismm fortat ca un scaun constipat. Concret, pentru a treia, pot sa zic ca am enerva fraza aia cantata, avea aproape un ritm de dans de corabie care ia apa "continuitatea poporului roman de doua mii de ani". Bullshit patriotard. Exemplu concret? Istoriografia oficiala manca humanure cum ca Menumorut ar fi fost proto-roman. Minciuna sfruntata: in cronica lui Anonymus, se precizeaza clar ca era khazar, adica evreu Ashkenazi. Deci, unde stapanea tipul asta, undeva prin Salaj, a fost la acel moment una din cele mai vechi stapaniri evreiesti din Europa de Est. Avea mare importanta, caci deja evreii erau persecutati in restul Europei pe la 800-900 e.n., deci...acel microstat era o oaza politica. Sau faptul ca de fapt, Romania lui Carol I nu avea nici un drept, pe baza etnice, in Dobrogea, unde romanii erau binisor sub 20% din populatie. Dar de, atunci ca si acum, pentru cauza latram, la stapan ne guduram. De la istoriografie narcissta, ante-1989, care ne prezenta ca fiind buricul paamantului, dupa aia am trecut la o istorie masochista, de cenusa in cap. De la buricul Pamantului la gunoaiele Universului. Nici una nu e normala. Asa este, si profesionsitii pot fi cumparati. S-a vazut si inainte si dupa 1989.
Bunicul meu, odihneasca-se cu dreptii, era avocat, intre multe altele. si el credea in obiectivsm si obiectivitate, nu in aglutinare, oportunism si ironizarea aluia de iese din rand. A pierdut o bursa pe vremea dictaturii regale pentru ca a raspuns obiectiv la intrebarea privind monarhia vs republica. Trebuia sa il pupe in cur pe priapicul si destructivul Carol doi, sa se aglutineze cu toti baietii destepti si sa dea raspinsul ce se cere? No way, pentru el probiitatea intelectuala era undeva aproape de mantuire ca importanta. Sper sa ii seman, si sa prefer la o adica autodistrugerea, decat onorarea comenzii politice, doar ca hoitul asta gras sa mai aiba o zi de confort pe Pamant.

Bunicul patern, Domnul sa il odihneasca cu dreptii, era taran din Ardeal, si a facut imensa greseala s aiasa dincolectiv, dupa ce intrase, fiind apoi la un pas de o excursie doar dus la Canal. Si apropos era "chiabur". Adica harnic, nu exploatator ca mosierii si patronii, nici puturos ca cersetorii satelor.
Dar asta voiam sa spun: ca adevarul este ceva pentru care merita si sa traiesti si sa mori. Nu am fost un privilegiat, sub nici o forma. Insa atunci era o stablitate, a carei absenta o resimt acum aproape fiziologic.
Sper ca nu vor fi comentarii de genul "Ti-ai uitat pastilele?" sau "Iar instigi la revolte?"
Omul viu este o scultpura pe care fiecare moment infinitezimal o modeleaza cu daltele emotiilor si evenimentelor. Un lucru care imi place enorm acum este accesul la informatie, inca foarte multa si nu cnezurata brutal. (Dar va veni si asta). Vedeti, cand ani de-a randul ai mers in natura, iubind si cercetand toata faptura, invatand si atasandu-te deopotriva de faptura necuvantatoare iesita din Mana Domnului, si te trezesti ca acel colt paradisiac a fost cumparat sau retrocedat dupa 1989, apoi padurea a fost rasa, ca "afacerile sunt afaceri"...ceva din tine ajunge sa vomite la perceptia cuvintelor "bogat" sau "mare privatizare" sau "retrocedare". Unii de pe aici sunt prea ingusti sa se puna in locul altuia.. Poate daca as fi genul calcualt, rece si fara Dumenzeu, m-as simti in actualul sistem ca pestele in apa. Nu sunt asa, deci nu ma simt astfel.
Pot insa sa inteleg, prin cata empatie mi-a dat Facatorul, un astfel de om; pana la un punct, desigur. Unul pentru care sa aiba si sa obtina e mai presus de orice. La o scara mica spre infinitezimala in raport cu acesti rechini, noi toti suntem, in din ce in ce mai micile noastre lumi personale, la fel ca hraparetii zilei. Deci, poate toti avem pacatul lacomiei, dar in masuri si feluri aproape infinti de variate. Insa...ce se intampla acum cu lumea...e cu adevarat cumplit.

Cat despre faptul, subliniat de unul din colegi, cum ca vai saracele femei, erau duse la control ca vitele. Mda. Nu cumva N. C. stia cam ce ne poate piela ca popor? Nu cumva le trata asa pentru ca meritau? Daca sunteti crestini, inainte sa fiti niste inregimentati de dragul "sfintei"supravietuiri, incercati sa ganditi la rece si nu sa imi sariti in cap, cum au unii obiceiul pe aici, sa insulte si sa raneasca, inainte sa gandeasca: nu erau tot femeile romance, care odata eliberate, saracele, de mizerabila asuprire, au arucat cu graba "embrionii aia nenorciti care le stanjeneau libertatea", la gunoi?! Iertati-ma, dar faptele vorbesc. Repet, daca va pretindeti adeversari ai avortului, ganditi la rece: incercati sa suprindeti invatatura plina de paradoxuri a lui Dumnezeu, prin labirintul istoriei popoarelor si persoanelor. Deisgur, Ceausescu/sistemul trecut exagera, era o calcare in pcioare a demntiatii umane, Bun. Insa, comparativ cu crimele odioase, tacute si nenumarate, de dupa 1989, astazi, acum, prin perspectiva crestina, as zice ca nu era, acea (asa-zisa) umilire, un pret prea mare pentru conservarea unor suflete de oameni nenascuti, si in ultima instanta mantuirea si perpetuarea unui popor (auto)definit pe toate drumurile ca si crestin de 1500 de ani incoace, cel putin, nu?

Incercati sa nu reactionati isteric sau dispretuitor la aceasta postare.