View Single Post
  #220  
Vechi 30.12.2015, 22:12:17
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

3 intamplari care arata ca si militienii si securistii din anii 1964-1989 erau oameni si se comportau si ei omeneste.

In anii 1980, personalul de miscare din statia CFR Husi a primit dispozitie de manevrare a unei garnituri de vagoane de marfa la linia 17, prin impingere. Cum statiile radio erau la incarcat, impiegatul de miscare decide ca manevra sa se efectuieze fara utilizarea statiilor radio portabile, dand dispozitie in acest sens partidei de manevra.
Partida de manevra incepe operatiunea, cu mecanicul de locomotiva conducand pe postul din partea dreapta, cu mecanicul-ajutor supraveghind garnitura din postul din partea stanga, si cu manevrantii de vagoane la mijlocul si urma garniturii (echipati cu fanioane si fluiere).
Insa datorita lipsei vizibilitatii, linia fiind in curba, dar si datorita faptului ca mecanicul-ajutor a atipit pentru cateva secunde, acesta nu a mai observat semnalul dat cu fluierul si fanionul de manevrantii de vagoane "bun asa manevra", si nu i-a comunicat mecanicului de locomotiva sa opreasca. Ca urmare, acesta continuua impingerea garniturii, iar ultimul vagon depaseste opritorul fix de la capatul liniei, deraiaza si se rastoarna, de era sa darame si casa unuia ce locuia in aceea zona.
A urmat ancheta, iar ofiterul de securitate care raspundea de statia CFR Husi l-a luat la intrebari pe impiegatul de miscare din aceea tura, ca de ce nu a dat statii radio la partida de manevra.
Atunci, destul de nervos si fiind si in timpul serviciului si in uniforma, impiegatul de miscare l-a luat la rost pe securist- "Ba, voi stiti ce jafuri de statii radio ne dau astia aici ?! De nu-ti poti face treaba cu ele, se descarca foarte repede". Si l-a facut cu ou si cu otet pe securist, iar acesta a plecat din biroul de miscare cu capul plecat.

In 1969 tata a plecat intr-o excursie in Ungaria si Cehoslovacia, la Praga urmand a asista si la meciul de fotbal romania- Cehoslovacia.
La urcarea in autocarul ONT la Vaslui, ghidul vine la tata si spune- "Pe durata excursiei, veti colabora cu un tovaras Parjol, sa nu fie probleme". Tata si-a dat seama pe loc ca acela era de la securitate, si si-a dat seama ca daca zice nu, nu mai pleaca in excursie. Si a zis da de complezenta.
Ajunsi la Praga, tovarasul Parjol a venit la tata si i-a spus- "Vedeti pe unde va duceti, cu cine stati de vorba, etc". La care tata i spune- "Tovarasul Parjol, eu nu stiu daca dumneavoastra a-ti platit sau nu excursia. Insa eu am platit-o si am de gand sa ma bucur de ea, asa ca nu-mi spuneti dumneavoastra pe unde sa ma duc si ce sa fac". Foarte indignat, Parjol i-a zis "Ei, cum va permiteti, a sa aveti probleme cand va intoarceti in tara".
Iar tata i-a spus- "Asta mai vedem noi". Si l-a lasat sa vorbeasca la pereti si si-a vazut de treaba.
Bineinteles ca nu a avut nici cea mai mica problema cand s-a intors in tara.
Peste ani, cand a trebuit sa se duca la niste contractari de mobila la ICRM Iasi, la desfacere ca gestionar-sef, tata da cu ochii de Parjol!
Parjol face ochii cat cepele, si cum acuma el aveea nevoie de tata sa-i contracteze marfa, incepe sa se scuze ("Stiti, atunci cu excursia, a fost o neintelegere, mi-au cerut sefii, se mai intampla, etc, haideti sa mergem undeva la o masa sau o bere, etc).

Prin anii 1980, cum astia ezitau a ne da repartitie de apartament, tata nervos- "Las ca va aranjez eu". Si se duce la Vaslui- era unu Tanase la partid- si i spune- "Eu vreau sa fac cerere oficiala sa emigrez in URSS cu familia, ca am acolo neamuri". Tanase s-a facut alb ca varul, de ziceai ca urmeaza sa cada de pe scaun, si a incercat sa-l ia cu binisorul pe tata- "Vai, nea' Valerica, stiti, e greu, e prestigiul tarii in joc, ce a sa zica sefii, imi faceti probleme, etc". Tata cum era hotarat i zice- "Nimic! Nu discut nimic! Am dreptul conform legii- dumneata esti obligat sa-mi inregistrezi cererea". Si Tanase nu a avut ce face si a inregistrat cererea (dar care probabil nu ar fi fost aprobata nicioadata).
Cand s-a intors in Husi, tata s-a intalnit cu baietii de la securitate (pe care tot Husul i stia cine sunt). Ei i-au zis lui tata- "Vai, nea' Valerica, ce ne-ati facut". Tata mirat- "Da' ce v-am facut ma ?!"
Iar aia de la securitate au zis- "Pai stiti , ne-au luat sefii la rost, ca de ce nu am stiut de intentiile dumneavoastra". La care tata mirat- "Pai cum vine asta- ce treaba aveti voi cu intentiile mele ?!" Iar aia de la securitate- "Pai stiti, ne cer sefii, etc".
Atunci tata le-a zis- ca erau baieti simpatici, care tineau la chefuri si glume- "Bine ma, data viitoare am sa va spun ce am de gand, sa nu mai aveti probleme cu sefii"! Apoi o masa la "Cina" au dat si ei, dar tot ei veneau la depozit cu rugaminti- "Stiti, dom' sef, avem si noi nevoie de un frigider , de o masina de spalat, de niste materiale de constructii, etc".
Iar dupa acest episod, aproape imediat, prima secretara Aneta Slivneanu l-a chemat pe tata sa vada niste apartamente care se construiau in centru si sa-si aleaga unu. Tata a zis- 'Mama voastra! Acuma se poate deci".