View Single Post
  #37  
Vechi 09.03.2013, 20:05:48
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
Dragul meu,

aceasta este parerea ta si nu te voi convinge cumva sa o schimbi. Ma bucur ca simti ca traiesti in Adevar, felicitari. Eu una pur si simplu il vad pe Domnul mai sus de toate, e infinit, e fara limite, deci nu poate fi curpins intr-un singur loc, pentru ca el este PESTE TOT si unde este El, E IUBIRE, E RECUNOSTINTA, E MILA... SI ACESTE SENTIMENTE TRAITE DE UN CREDINCIOS NU POT FI DECAT ADEVARATE!

Si ca o mica paranteza: CREDINTA este in sufletul omului, indiferent in ce religie s-a nascut! Daca noi Il vrem pe Domnul in sufletul nostru, nu ne va refuza si ne va asculta rugaciunile si va fi alaturi de noi pentru ca IUBIREA lui e infinita!
Parascheva este nume de fata! Sfanta Parascheva de la Iasi!

Din nou, lipsa de cercetare. Citeste cum au aparut celelatle culte. Citeste sa vezi ce sursa a folosit Luther in traducerea VT si de ce a spus scrisa acea sursa! In primele secole era doar o Biserica, cea ortodoxa, inclusiv in vest si Germania! Nu este logic ca din moment ce la inceput era doar o Biserica Crestina inseamna ca doar una este cea Adevarata? Si ca s-a intamplat ceva de s-au despartit de ea catolicii, apoi de catolici protestantii care s-au impartit si ei in sute de grupulete, caci asa se intampla cand interpretezi dupa capul tau Sf.Scriputra. Hristos a venit si a spus ceva, citeste NT. Vezi tu acolo ceva care sa spuna ca si budhistii si vrajitorii sunt pe calea Sfinteniei? Sunt si vrajitori ca spun ca fac bine, cei cu wicca. Ei o numesc magie alba. Daca unu crede intr-un Zeu pagan, altul intr-o sculptura din lemn, altul in moarte eterna, altul in Hristos, toti au credinta buna? Sa fim seriosi.

Credinta poate sa fie una buna sau una rea. Sa nu uitam ca si tatal minciunii are putere si el pacaleste oamenii. Martirii si Sfintii din primele veacuri, cei persecutati de romani, au spus ca acei zei sunt draci! Deci iata ca si satana poate face religii! Nu contesta nimeni ca Dumnezeu iubeste pe toti oamenii, dar in acelasi timp El a spus oamenilor ce sa faca daca vor sa ajunga in Imparatia Cerurilor si sunt convinsa ca Dumnezeu nu a impartit Adevarul in mi de bucatele, ci L-a spus pe tot. A spus omului tot ce trebuie sa stie. Avand in vedere ca BO este prima Biserica, ca este cam la fel de 2000 de ani, ca are atatia Sfinti si Martiri, nu pot sa marturisesc ca si hindusii sunt pe aceiasi unda! Nu pot sa spun eu cine se mantuieste sau ba, caci Dumnezeu face asta! Eu spun doar care este credinta cea dreapta si care este Biserica Adevarata! Daca toate credintele si religiile ar fi bune, atunci nu ar mai exista erezia.

Last edited by Parascheva16; 09.03.2013 at 20:19:53.
Reply With Quote