Subiect: Rugaminte
View Single Post
  #5  
Vechi 21.08.2017, 01:47:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leaveu Vezi mesajul
Nu ma duc la biserica decat in posturi mari. Ma indoiesc de adevarurile ortodoxiei. Cartile duhovnicesti au ajuns sa ma tulbure, dar citesc cu placere cartile marilor clasici. Crestinele care umbla prin Bucuresti vara neingrijite, imbrobodite si cu fuste lungi sunt departe de idealul meu feminin. Ii judec pe crestini pentru ignoranta si felul in care isi ascund mandria cu smerenie prefacuta. Ii judec pe oamenii de lume pentru superficialitate si iubirea nerusinata de sine. Cu greu gasesc pe cineva fata de care sa pot sa ma deschid si inteleg ca de vina sunt eu.
Asta e o adevarata spovada caci are si cainta.

Nu-i judeca pe altii. Daca vezi pe aproapele ca greseste, roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte ca n-ai vazut barna din ochiul tau, singura care te impiedica sa fii mai bun.

3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, și bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?(Mt7,3)

Citat:
Dar care este rostul postarii mele si ce cauta un personaj ca mine pe un forum crestin? In spatele cinismului si indoielii, cele mai curate trairi ale mele sunt cele in care Dumnezeu s-a atins de sufletul meu. In rest viata si faptele mele nu sunt ale unui crestin adevarat.

Nu cer sfaturi duhovnicesti. Intind timid mana cu o cerere pentru prietenie si dragoste.
Tot ce tu oferi se intoarce la tine ... insutit. Credit ai primit cand te-ai nascut, acum ai de semanat si apoi recoltezi.

Vezi Evanghelia de azi, cu datornicul nemilostiv.

Vad ca ai toate sansele sa le primesti cu doua maini; de tine depinde.



P.S. Adevarurile ortodoxiei sunt aceleasi, la fel de puternice si-n posturile mari.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote