Subiect: Botez de 2 ori?
View Single Post
  #5  
Vechi 10.04.2007, 22:29:13
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

so.... unu la mana:eu zic ca e o mare panarama chestia aceea cu daca nu esti botezat nu ai voie in Biserica. de unde ati luat-o nu stiu, dar parca nu e in Biblie. dupa ce in Biserica Ortodoxa nu se prea face nimic pt un suflet.. chiar daca asa se vrea... nu am voie sa stau la Liturghie daca nu sunt botezat? si atunci eu de unde sa aflu, ca necrestin, de Dumnezeu? sa ma apuc sa studiez singur? oricum al doilea lucru... daca stai sa te uiti in Biblie pe la inceputul Evangheliilor o sa vezi faptul ca Ioan boteza oamenii care isi marturiseau pacatele. Deci => botezul se poate face de un om capabl sa-si dea seama de natura sa pacatoasa si sa fie gata sa regrete pacatele. Cum poate un copil de cateva luni sa realizeze ca a pactuit(desi a pacatuit)?
3 la mana in Vechiul Testament viata spirituala se realizeaza pe ritualuri, pe cand in Noul relatia se bazeaza mai mult pe relatia directa Dumnezeu <-> eu. acum... e logic ca Iisus sa fi facut toate lucrurile necesare legilor iudaice, pt ca a fost nascut evreu.
4 la mana faza cu Marea Rosie si cu Noe, nu cred ca e valabila, pt ca in ambele cazuri nimeni nu s-a udat :D. ori au fost in arca, ori au trecut ca pe uscat. 5 la mana, parerea mea integrala despre botez nu este acceptata banuiesc nici de biserca mea(crestina dupa evanghelie) dar o sa o impartasesc cu voi, si daca ai argumente contra, nu ezita :) deci... daca stai s observi in ce context e folosit botezul o sa observi ca de fapt el este o declaratie facuta de cel ce este botezat ca este gata sa intre in familia lui Dumnezeu. si aici este un exemplu fff cunoscut, si ma refer la talharul de pe cruce care nu a trebuit sa fie botezat, dar a ajuns in Rai. de ce? pentru ca a marturisit de fata cu ceilalti ca are nevoie de Iisus. de multe ori noi luam chestiile bisericesti ca ritualuri, ceva de genul must do it, or else... dar nu este asa. in spatele acestor ritualuri se afla o semnificatie, si aceea conteaza cel mai mult. si din pacate pe aceea o uitam. in momentul in care eu imi botez copilul, pt ca asa a zis popa, si dupa aia dau chef de chef.... aia da declaratie de a-l urma pe Iisus... si tine minte ca a fi crestin nu este fff usor, din contra este foarte greu, pt ca in momentul in care tu apartii de Hristos, michiduta nu o sa someze. e chestia aia in Biblie care spune ca e mica poarta, dar in alta parte se spune ca e mica si calea. deci nu e indeajuns sa intri pe poarta, trebuie sa ramai pe drum, si cam asta nu prea se face. oricum sper ca ai inteles macar o mica parte din ce am spus eu. si ca o concluzie nu botezul face crestinul, ci crestinul face botezul. Hristos a inviat!
Mihai
Reply With Quote