View Single Post
  #152  
Vechi 15.12.2013, 21:09:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
De cand a disparut OTV-ul, ce sansa credeati ca mai avea tara asta sa supravietuiasca ? Noroc cu manelele ca ne mai tin in viata.
Poate ar trebui sa ne schimbam optica despre tara noastra...

Poporul roman a fost un popor pe care Regina Maria l-a iubit mai mult chiar decât pe al ei, despre acesta ea scriind in jurnal:

"Tarii mele si Poporului meu, când veți ceti aceste slove, Poporul meu, eu voi fi trecut pragul Tăcerii veșnice, care rămâne pentru noi o mare taina. Si totuși, din marea dragoste ce ți-am purtat-o, as dori ca vocea mea sa te mai ajungă încă odată, chiar de dincolo de liniștea mormântului. Abia împlinisem 17 ani, când am venit la tine; eram tânără si nestiutoare, insa foarte mandra de tara mea de bastina, si am imbratisat o noua nationalitate, m-am straduit sa devin o buna Romanca. (...) Nimeni nu e judecat pe drept cat traieste: abia dupa moarte este pomenit sau dat uitarii. Poate de mine va veti aminti deoarece v-am iubit cu toata puterea inimei mele si dragostea mea a fost puternica, plina de avant: mai tarziu a devenit rabdatoare, foarte rabdatoare. (...) Te binecuvantez, iubita Romanie, tara bucuriilor si durerilor mele, frumoasa tara, care ai trait in inima mea si ale carei carari le-am cunoscut toate. Frumoasa tara pe care am vazut-o intregita, a carei soarta mi-a fost ingaduit sa o vad implinita. Fii tu vesnic imbelsugata, fii tu mare si plina de cinste, sa stai vesnic falnica printre natiuni, sa fii cinstita, iubita si priceputa."

Cred ca ar trebui sa deschidem ochii mai bine, ca sa vedem valorile Romaniei. Romania va supravietui. Nu putem afirma acelasi lucru despre romanii, care o dispretuiesc.

Last edited by Miha-anca; 15.12.2013 at 21:11:17.
Reply With Quote