View Single Post
  #11  
Vechi 20.08.2016, 17:45:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Am citit de pe doxologia, in thread nu era vorba de stabilire la manastire in vederea vietuirii, ci pentru a petrece cateva zile in tihna, dar in acelasi timp cu implicare la ascultari si la programul de rugaciune al manastirii.
Intrebarea mea era daca exista duhovnici de mir care sa aiba obiectii impotriva mirenilor care vor sa petreaca 2-3 zile de vacanta intr-un program manastiresc.
E de inteles aceasta vacanta, sunt manastiri situate la munte unde te refaci pur si simplu daca stai cateva zile in aerul acela.

Pana la urma si ce spune parintele staret Luca comporta anumite nuantari in sensul ca nu este pacat/apucatura care sa nu poata fi corectata cu vointa, doar nu e dracul mai puternic decat Dumnezeu.
In nicio epoca nu cred ca toti care mergeau sa se nevoiasca erau deja imbunatatiti, altfel care mai era rolul manastirii ?
Daca ar fi criteriul de selectie cel din titlul articolului de pe doxologia avand in vedere starea generatiilor actuale, inseamna ca manastirile ori ar fi pline numai de oameni virtuosi(ceea ce nu e cazul din pacate), ori s-ar pustii pur si simplu pentru ca foarte putini ar indeplini standardele si multi ar renunta sa incerce, (lucru care nu i-ar feri insa de cufundarea si mai rau in pacate in lume).
Cine simte ca are vocatie si incearca poate invata sa tina sub pavaza duhovniceasca raul cu care a venit din lume, indiferent de pregatirea cu care vine, studii, situatia amoroasa,categorie sociala, cu conditia sa constientizeze lucrarea la care s-a angajat.
Reply With Quote