View Single Post
  #15  
Vechi 12.04.2017, 07:37:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred ca urmatoarele sfaturi, pe care le-am deprins din experienta proprie de tata cu copii la biserica, ar putea ajuta.
-chiar inainte de a pleca, copilul trebuie dus la toaleta (nu glumesc, e important si e aplicabil inainte de orice iesire, nu numai la biserica).
-odata ajunsi, ocupata o pozitie buna. O pozitie buna, cand avem copii, inseamna aproape de usa, astfel incat sa putem iesi in cateva secunde.
-un liturghier pentru copii ajuta enorm.
-deindata ce copilul da semne de nerabdare (plange, se tranteste pe jos), trebuie sa iesim cam 5 minute, ne plimbam, dupa care revenim.
-fiecare slujba marcheaza un progres liturgic si sau spiritual. O Duminica, o treapta (si numai una). Asta inseamna (in functie de varsta copilului) o mica pregatire inainte si un comentariu dupa. De exemplu: Ce raspundem cand preotul spune "sus inimlile ?" Ce facem cand intram in biserica ? Ce a spus preotul la predica ? Despre ce a fost vorba la Apostol ? De ce preotul plimba chestia aia din care iese fum cu miros ciudat ?

Ca regula generala, trebuie indusa ideea ca a merge la biserica e altfel decat a merge la gradinita ori a merge la joaca. Inducerea acestei idei incepe cu modalitatea de a-l imbraca. Hainele de Duminica trebuie sa fie altele decat hainele de joaca. La joaca, ori la film mergem fiindca ne face placere. La biserica mergem fiindca un rege ne-a invitat la masa si e o invitatie pe care nu o putem refuza. Ne imbracam ca la un ospat regal, ne purtam astfel incat sa nu-l suparam pe rege, nici pe ceilalti curteni.
Foarte frumos raspuns!

Marire Tie, Doamne, marire Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote