View Single Post
  #10  
Vechi 11.03.2009, 05:24:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
De ce nu se mai respecta criteriile de varsta mentionate in Pidalionul de la Neamt? Atat ca diacon, preot si episcop, e necesara o anumita maturitate si experienta. Mai ales ca episcop e necesara o deosebita maturitate.
Am impresia ca moda asta cu doctoratele a ceeat o portita pentru a se incalca limita de varsta mentionata in Pidalion, considerandu-se, in baza studiilor ca omul este apt de a primi asa o functie importanta. Diacon la 25 ani; preot la 30 ani; episcop la 50 ani; iata ce zice Pidalionul.
Citind CV ierarhilor nostri, am constatat la unii o propulsare extrem rapida.
Pentru mine personal acest lucru e motiv de ingrijorare, caci lipseste practica. Este o pura constatare, pe care o poate face oricine, care citeste cateva biografii/CV-uri.
Este justificată intrebarea ta . Totul se pune pe o lipsă a "cadrelor" și atunci se explică intr-un fel această forțare ca să-i spun așa. Asta ar fi o explicație. Am căutat raspuns la această problemă , dar nu am găsit unul convingător.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote