View Single Post
  #31  
Vechi 26.06.2013, 17:03:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Binecunoscuta convertire a lui Saul (Sf Apostol Pavel)

Faptele Apostolilor [ Cap. 9 ]

1 Iar Saul, încă suflând amenințare și ucidere împotriva ucenicilor Domnului, a mers la arhiereu
2 și a cerut de la el scrisori către sinagogile din Damasc ca, dacă va afla acolo pe vreunii, atât bărbați cât și femei, că merg pe Calea aceasta, să-i aducă legați la Ierusalim.
3 Și a fost că pe când mergea el și se apropia de Damasc, deodată o lumină din cer a strălucit împrejurul lui.
4 Și, căzând el la pământ, a auzit un glas, zicându-i: „Saule, Saule, de ce Mă prigonești?“
5 Iar el a zis: „Cine ești, Doamne?“ Și glasul i-a zis: „Eu sunt Iisus, Cel pe care tu Îl prigonești. Greu îți este să izbești cu piciorul în țepușă“
6 Și el, tremurând și înspăimântat fiind, a zis: „Doamne, ce voiești Tu să fac?“ Iar Domnul i-a zis: „Ridică-te, intră în cetate și ți se va spune ce trebuie să faci“.
7 Iar bărbații care mergeau cu el pe cale stăteau încremeniți, glasul auzindu-l, dar nevăzând pe nimeni.
8 Și Saul s'a ridicat de la pământ; dar, deși avea ochii deschiși, nu vedea nimic. Și luându-l de mână, l-au dus la Damasc.
9 Și trei zile a fost fără vedere; și n'a mâncat, nici n'a băut.
10 Și era în Damasc un ucenic cu numele Anania. Și Domnul i-a zis în vedenie: „Anania!“ Iar el a zis: „Iată-mă, Doamne!“
11 Și Domnul a zis către el: „Scoală-te și mergi pe ulița care se cheamă Ulița Dreaptă și caută în casa lui Iuda pe un om din Tars, cu numele Saul; că, iată, se roagă,
12 și a văzut în vedenie pe un bărbat cu numele Anania intrând înlăuntru și punându-și mâinile peste el ca să-și recapete vederea“.
13 Și a răspuns Anania: „Doamne, despre bărbatul acesta de la mulți am auzit câte rele le-a făcut el sfinților d Tăi în Ierusalim;
14 și aici are putere de la arhierei să-i lege pe toți cei ce cheamă numele Tău“.
15 Și i-a zis Domnul: „Du-te, pentru că acesta Îmi este Mie vas ales, ca numele să mi-L poarte înaintea neamurilor și a regilor și a fiilor lui Israel;
16 căci Eu îi voi arăta câte trebuie el să pătimească pentru numele Meu“.
17 Și a mers Anania și a intrat în casă și, punându-și mâinile peste el, a zis: „Frate Saul, Domnul Iisus, Cel Care ți S'a arătat pe calea pe care veneai, m'a trimis ca să-ți recapeți vederea și să te umpli de Duh Sfânt“.
18 Și îndată au căzut de pe ochii lui ca niște solzi; și-a recăpătat vederea și, sculându-se, a fost botezat.
Reply With Quote