View Single Post
  #4  
Vechi 15.05.2009, 16:38:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Majoritatea colegilor mei "misionari" pleaca in Africa, India, Pakistan, Afganistan, Irak samd, oriunde unde sunt proiecte. Si stau acolo cu lunile in caldura, in mizerie, asaltati de tantari purtatori de malarie, tifos, hepatita si altele. Si uneori sunt martorii razboaielor civile, vad crime pe strada (nu pot sa povestesc ce am auzit, v-ar ingrozi), sunt insotiti pana si la veceu de politai inarmat care ii pazeste, trebuie sa se cazeze mereu in centrul orasului ca sa nu fie in pericol... Si toate astea pentru a castiga un ban gramada, in timp ce sotiile stau acasa si ii asteapta ingrijorate.

Eu am fost mai norocos si n-am iesit decat de doua ori din Europa, dar in tarile civilizate pe unde am fost am avut sansa sa traiesc impreuna cu emigrantii romani, moldoveni, ucrainieni, marocani, egipteni samd si sa vad conditiile in care locuiesc, joburile mizere pe care le au, greutatile prin care trec. Vai de steaua lor norocoasa, n-o sa-i uit niciodata pe cei care i-am intalnit.

Doamne, ocroteste-i pe romani...
Da,sa-i multumim lui Dumnezeu,la noi totusi e acceptabil fata de alte tari batute de soarta.
Cu ce nu pot eu sa ma impac este refuzul de a se civiliza al romanului...
Reply With Quote