View Single Post
  #86  
Vechi 26.01.2016, 20:36:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Iar viața sfinției sale, chiar cum este prezentată de ucenicii cei mai entuziaști, este exemplară, dar în sens rău.
Eu îi înțeleg pe acești "ucenici", chiar eu fiind unul dintre cei care s-a împărtășit din acest entuziasm la începutul drumului meu spre Biserică. Și poate mulți dintre cei pe care îi judecați sunt chiar la început de drum. Din neștiință, recunosc că am căzut în această frenezie, gustând din pietism, idiolatrie și tot felul de exagerări. Exagerările pe care le vedeți la tot pasul sunt rodul neștiinței oamenilor și a lipsei de catehizare a acelora care se dau drept practicanți.

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Dar cum să aveți ca reper Sfânta Tradiție, dacă vă încăpățânați să-l aveți de reper pe Părintele Arsenie Boca. Ați putea să vă desprindeți de această încăpățânare și dependență de cele pe care credeți că le știți despre sfințenia și viața Părintelui și să cercetăm dacă este adevărată această sfințenie sau doar una laborator mediatic, părută?
De unde știți pe cine am eu reper? Ați ajuns la asemenea măsuri încât să știți starea mea lăuntrică, dependența mea de ceva anume?

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Și să o facem împreună nu după părerile amicilor sau inamicilor, ci chiar după cuvintele, viața și picturile care îi aparțin cu adevărat, fără a-i fi contestate ca genuine de nimeni? Puteți iubi mai mult adevărul decât pe sfinția sa?
Nu văd ceva greșit în a iubi un om cu bunele și relele lui. Domnul le știe mai bine.

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Dacă nu renunțați la ideea ...Este tocmai ceea ce fac cei din romano-catolicismul inchiziției: "crede și nu cerceta".
De unde știți care este măsura cercetării mele?

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Așadar, dacă iubiți pe Părintele Arsenie Boca în adevăr, și nu contra adevărului
Același lucru vi-l propun și eu. :)

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Eu admir oamenii cu ideal și iubesc pe cei care vor să-și dea viața lor și mintea întreagă pentru acela. Eu cred că dumneavoastră sunteți unul din aceia. De aceea vă apreciez și nădăjduiesc să ne ajute Dumnezeu pe toți, să scăpăm de înșelare, indiferent de ce nume ar purta, ca nu cumva să ne ostenim în zadar.
Vă doresc asemenea. Domnul să ne lumineze pe toți!