View Single Post
  #15  
Vechi 07.09.2022, 20:27:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca Il vezi pe Iisus ca Dumnezeu nu vei intelege ca si tu poti face la fel, insa daca crezi ca e om, atunci te vei stradui sa faci ca El.
Eu cred că Iisus e persoană a Sfintei Treimi și e Dumnezeu Cuvântul prin care toate s-au făcut cum scrie în Ioan
Capitolul 1

1.La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Inchipuie-ti ca Iisus nu a mers pe mare, ci i-a invatat pe uncenici "sa mearga pe mare".
Nu am găsit nicăieri că nu ar fi mers pe mare, am dat acel exemplu ca să arăt câte surprize le-a făcut ucenicilor.
Deci ucenicii nu se așteptau nici să blesteme smochinul neroditor, nici să-i spună lui Petru, înapoia Mea..., nici la Pescuirea Minunată, nu se așteptau la multe, cu ce drept omul modern știe ce ar fi făcut Iisus ?

Asta cu what Jesus would do nu e din capitolul „americănesc” al predicării ?


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De asemenea, a trecut prin usile incuiate dupa ce a inviat, niciodata inainte, cat era om simplu, nascut normal, nu inviat.
Așa și, s-a schimbat la Față înainte să învie, o minune mai mare decât trecerea prin uși, umblarea pe mare, pescuirea minunată etc.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ar fi bine daca ai citi "printre randuri", caci de multe ori are alt sens dacat ce crezi ca scrie.
În cazul de față nu am citit în Tradiția/Predania Bisericii că Iisus nu ar fi umblat de fapt pe mare, că până să învie nu putea face decât unele minuni șamd, nu vreau să-mi dau cu părerea peste învățătura Sfinților Părinți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote