View Single Post
  #13  
Vechi 24.11.2010, 09:11:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Eu nu o sa ironizez, fiindca stiu ca oamenii aceia au un crez, si au luptat mult sa ajunga acolo unde sunt, si unii cauta sincer raspunsuri.
Dar pe zi ce trece imi dau seama ca nu orice care suna plauzibil, fezabil e si adevarat.

Noi ca oameni inca nu stim la ce e bun apendicele, dar avem infatuarea sa zicem ca gata, am dezlegat cheile universului. Pai noi care nu stim inca toate plantele si la ce sunt bune, nici macar alea banale, doar dibuim pe ici, pe colo, crezi ca suntem in stare sa intelegem corect microcosmosul? ...
Cu ajutorul teoriilor relativitatii intelegem functionearea universului la nivel macroscopic, iar cu mecanica cuantica intelegem functionarea universului la nivel atomic si subatomic.

teoria relativitatii restranse demostreaza ca masa si energia nu sunt diferite ci se pot converti reciproc, drept dovada sta bomba atomica (spre exemplu masa materiei converita in energia in bomba de la hirosima a fost sub 30 grame).

mecanica cuantica sta la baza revolutiei electronice... si functioneaza foarte bine dupa cum vedem.

noi crestinii ortodocsi nu trebuie sa lasam pe cel rau sa foloseasca toate aceste descoperiri stiintifice impotriva omului si impotriva lui Dumnezeu. Pe de o parte omului prin tehnologie, i se induce o stare de suficienta de sine care duce la mandrie si pierzare, iar pe de alta parte se incearca inducerea ideii ca nu exista Dumnezeu. Nu putem marturisi adevarul daca nu il cunoastem.

Sa ne ajute Dumnezeu si Maica Domului sa traim in Adevar.
Reply With Quote