View Single Post
  #389  
Vechi 19.08.2010, 09:53:25
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile Continuare..

Daca le-ai dat nespalate,murdare,le ai asa cum le-ai dat : patate, cu miros greu etc.
Cain ,in loc sa-si dea seama ca o astfel de jertfa nu putea sa placa Lui Dumnezeu ,a mers la camp si l-a omorat pe fratele sau,Abel ,gandind : Sanu mai fie Abel cu jertfa lui si atunci Dumnezeu are sa se multumeasca cu jertfa mea asa cum este,facuta asa cum vreau eu,nu cum vrea Dumnezeu.
Au trecut multi ani,pana s-a nascut din ADAM si EVA un alt fiu credincios LUI Dumnezeu - s-a nascut SET .Pana ce a crescut acesta ,fiicele lui Cain erau mari,urmasii lui s-au inmultit in acest timp.
Dumnezeu ii spune lui SET :Fiii Cerului sa nu ia fiii pamantului,ca sa nu se amestece credinta.
Fetele lui Cain erau mai frumoase.
''Pe care o iubesti?''
''Pe cea frumoasa..''
Cea frumoasa poate face parte din ceata lui CAIN.
Si zici :''Eu pe aceasta vreau sa o iau...''
Mama zice :'' De ce vrei sa mi-o aduci pe asta in casa?Nu are suflet bun .Nu face fapta buna ,nu-i credincioasa!''
Dar tu zici :''Mama,daca nu o iau pe asta, mie cununie nu-mi mai trebuie!
CAnd unul din soti este din Cain si celalalt din SET ,se traieste greu,este diferenta de pareri in casa .
Cel din SET zice :'' Mergem la Biserica?"
Cel din Cain zice :''Ce-ti trebuie Biserica?''
Cel din Set zice:''Facem milostenie ?''
Cel din Cain zice :''De ce sa dam din munca noastra?''
Apoi daca ea merge la Biserica ,pe furis ,ca sa nu stie sotul daca o prinde ,ii da bataie...
Mamele simt ,intotdeauna ,ce este bine pentru copilul lor.
Si zice mama :''Mai baiete ,n-o lua pe aceea.''
Dar tu zici :''Pe aceea o iau ,pe aceea o iau..''
Si dupa aceea ,ii pune soacrei ,in mancare spurcaciuni,iar soacra bolnava azi,bolnava maine si curand moare.
Se intampla sa fie amandoi SET.Aici este intelegere .''Mergem la Biserica?",''Mergem''...''Facem milostenie?''...''Facem ! ''....''Mergem la Manastiri?'' ''Mergem!''....Si tot asa ..au acelasi gand.
Se intampla sa fie amandoi Cain ...
Acestia stau tot timpul unul impotriva celuilalt si amandoi impotriva vecinilor ,a rudelor ,a prietenilor.Acestia au iadul pe pamant.
Mama a patimit cu acel copil.Ea are un merit inaintea lui Dumnezeu.Ea vrea sa aiba si o bucurie de la acel copil.Copilul nu vrea sa stie de aceasta.El vrea sa-i bage cu forta ,in casa ,pe fata aceasta,pe care dansa nu o vrea .Si ajunge ,de o si otraveste pe soacra .Tot bolnava ,bolnava ,bolnava si moare soacra.''

Ps: Sper ca am redat exact si corect totul si cei care citesc au folos.Amin
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote