View Single Post
  #23  
Vechi 08.08.2009, 19:07:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Către tine !

Către tine, Preacurat-o , Maică a lui Dumnezeu, eu , ticălosul , cad și mă rog. Știi, Împărăteasă, că eu neîncetat păcătuiesc și-L mânii pe Dumnezeul meu. Și de multe ori căindu-mă , devin mincinos în fața lui Dumnezeu și mă căiesc și mă cutremur ca să nu mă trăsnească Dumnezeu, și apoi , iarăși săvârșesc păcatul. Cunoscând toate acestea, Stăpâna mea Doamnă Născătoare de Dumnezeu, te rog să mă miluiești , să mă întărești și să-mi dai putere să fac binetle. Căci știi, Stăpână, Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, că mi-am urât întodeauna faptele mele cele rele și că iubesc din tot sufletul meu Legea Dumnezeului meu ! Dar nu știu , Doamnă Preacurată, cum se face că iubesc ceea ce urăsc, iar cele bune le calc în picioare. Nu îngădui , Preacurată să fac voia mea, că nu este bună. Ci să fac voia Fiului tău și Dumnezeul meu , ca să mă mântuiască și să mă înțelepțească și să-mi dea harul Sfântului Duh, ca de azi înainte să încetez săvârșirea faptelor mele celor rele și să-mi trăiesc zilele ce mi-au rămas, în poruncile Fiului tău, Căruia I se cuvine toată slava , cinstea și stăpânirea, cu Tatăl cel fără de început și cu Preasfântul și Bunul și de viață făcătorul lui Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote