Subiect: Apocalipsa
View Single Post
  #3  
Vechi 07.12.2009, 16:06:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamary Vezi mesajul
Sincer,eu cred ca nu vei primi un raspuns concret la intrebarea aceasta.Sunt unele lucruri care trebuie sa le luam ca atare,care nu au o explicatie(cel putin una pe care s-o intelegem noi)sau care nu trebuie explicate deoarece nu ne-ar ajuta cu nimic la mantuire.
In Dumnezeu-Fiul sunt doua firi, doua vointe: divina si umana. Firea divina le stie pe toate ca Persoana a Lui Dumnezeu si firea umana nu stie cand va veni sfarsitul lumii.

Persoanele Lui Dumnezeu sunt deopotriva, nu egale in sens matematic, nu identice. Unele lucruri sunt suprarationale pentru noi si trebuie sa ramana asa din moment ce nu ni s-a descoperit mai mult deocamdata.

Citat:
În prealabil postat de mariamary Vezi mesajul
Cu toate ca Dumnezeu e unul singur,sunt trei personalitati diferite,fiecare cu o alta "functie".Tatal L-a creat pe Fiu,cu toate ca El exista dintotdeauna,si din Fiu purcede Duhul Sfant,care,la fel,nu are inceput.Lucrurile acestea le stim,le acceptam,dar oare incercam sa le intelegem?Nu.Pentru ca nu putem.Si cred ca e de ajuns sa le stim.
Nu personalitati, ci Persoane.

Tatal L-a nascut pe Fiul, nu L-a creat.

Duhul Sfant de la Tatal purcede, nu de la Fiul sau de la Tatal si de la Fiul. Vezi in Crez.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote