Subiect: In memoriam
View Single Post
  #2  
Vechi 07.10.2013, 09:17:04
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 07.08.2006
Locažie: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Petre Tutea-Cugetari memorabile


- Cum vć rugaži lui Dumnezeu?
- Cu umilinžć! Ŗi cu “Tatćl Nostru”. Numai fažć de Dumnezeu ŗi de neamul romānesc mć simt nimic, cu toate cć am fost īn vārful generažiei mele, īnaintea lui Mircea Eliade.
Sunt nimic fažć de Poporul Romān.”
-In clipa moržii, ultimele cuvinte ale lui Petre Žužea au fost: “Doamne Iisuse Hristoase, ai milć de mine!”

“Se spune ca intelectul e dat omului ca sa cunoasca adevarul. Intelectul e dat omului, dupa parerea mea,nu ca sa cunoasca adevarul, ci sa primeasca adevarul.”
“Am avut revelatia ca īn afara de Dumnezeu nu exista adevar. Mai multe adevaruri, zic eu, raportate la Dumnezeu,este egal cu nici un adevar. Iar daca adevarul este unul singur, fiind transcendent īn esenta, sediul lui nu e nici īn stiinta, nici īn filozofie, nici īn arta. Si cīnd un filozof, un om de stiinta sau un artist sīnt religiosi,atunci ei nu se mai disting de o baba murdara pe picioare care se roaga Maicii Domnului.
Acum, mai la batrīnete, pot sa spun ca fara Dumnezeu si fara nemurire nu exista adevar.”

“Antisemitismul nu e o reactie spontana a romānilor, a germanilor, a polonilor, a francezilor, a americanilor, ci e provocat de evrei, prin exces. E provocat de ei ca spaima, crezīnd ca-l previn. Antisemitismul functioneaza dupa principiul actiunii si reactiunii. Pai daca rabinul Moses Rosen, care e doctor si face parte din Consiliul Mondial Evreiesc, īl īnjura pe Eminescu… Pai ce ar zice el daca eu l-as lua pe Moise pe faras?

Nu am fost si nu sīnt antisemit, pentru ca ar īnsemna sa fiu anticrestin. “
“O baba murdara pe picioare, care sta īn fata icoanei Maicii Domnului īn biserica, fata de un laureat al premiului Nobel ateu – baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor.
Eu cīnd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Īntre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura.
Ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si īntre un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu.
Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada. Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba. “
“Eu sīnt iudeocentric īn cultura Europei, caci daca scoti Biblia din Europa, atunci Shakespeare devine un glumet tragic.
Fara Biblie, europenii, chiar si laureatii premiului Nobel, dormeau īn craci. Stiinta si filozofia greaca sīnt foarte folositoare, dar nu sīnt mīntuitoare. Prima carte mīntuitoare si consolatoare pe continent – suverana – e Biblia.

Mie mi-a trebuit o viata ca sa ma conving ca īn afara de Biblie nu e nici un adevar. Shakespeare, pe līnga Biblie, – eu demonstrez asta si la Sorbona – e scriitor din Gaesti. “
“Īn afara slujbelor bisericii, nu exista scara catre cer. Templul este spatiul sacru, īn asa fel īncīt si vecinatatile devin sacre īn prezenta lui.
Stii unde poti capata definitia omului? – te īntreb. Īn templu. Īn biserica. Acolo esti comparat cu Dumnezeu, fiindca exprimi chipul si asemanarea Lui. Daca Biserica ar disparea din istorie, istoria n-ar mai avea oameni. Ar disparea si omul.Īn biserica afli ca existi. Ce pustiu ar fi spatiul daca n-ar fi punctat de biserici!”



“Comunismul e cea mai mare aflare-īn-treaba din istoria omenirii.
Ca sa constati ca e incapabil comunismul de guvernare, nu trebuie sa ai doctoratul īn stiinte sociale. Orice bou vede ca nu e bun.
A te opune comunismului īnseamna a apara puritatea Codului Penal. Comunistii nu trebuie tratati ca infractori de drept comun. Ca hotii de buzunare, ca tīlharii, ca violatorii de dame…
Comunismul e imanentism absolut: el muta complet omul īn lumea asta. Comunismul īnseamna negatia omului total, ca omul total apartine la cele doua lumi:lumea trecatoare si lumea vesnica. Or, comunismul ancoreaza īn dimensiunea lumii trecatoare si īn felul asta nu e uman. Pentru ca daca īi spui unui om normal: ma, esti un animal rational muritor si dupa tine ramīn doar viermi si minerale – īti da cu bīta īn cap!
M-am gīndit sa scriu un pamflet anticomunist si m-am gīndit sa iau anticii si modernii, cei mai mari pamfletari pe care-i īntīlnesc, si sa iau de acolo cele mai acidulate imagini sau figuri de stil. Si m-am gīndit ca e un travaliu odios, gratuit, nu face trei parale. Si am ajuns la o intuitie mult mai corecta pentru a defini orice miscare comunista. Iau un Cod Penal cu trihotomia, tripartita diviziune a infractiunilor: crime, delicte si contraventii. Definesc crimele pe rīnd, delictele pe rīnd si contraventiile pe rīnd, si scriu dedesubt: comunismul e infractor la ordinea universala, naturala prezenta īn acest integral Cod Penal. Ei sīnt infractori, comunistii, nu sīnt oameni politici. De altfel, Douglas, ministrul de externe al Americii, a dat o definitie a comunismului: exista īn dreptul penal crime continue si crime continuate; comunismul e o crima continua.
Comunismul, unde a triumfat, te beleste sistematic.
Comunismul este un cancer social. Unde se instaleaza, ramīne pustiu.
Astia sīnt comunistii – anarhisti! “

“Crestinismul nu poate fi identificat cu nici un sistem filosofic, monist, dualist, sau pluralist.Crestinismul este pur si simplu. Despre crestinism,

“Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toata cultura antica precrestina. Isus Cristos este eternitatea care puncteaza istoria. “
“Eminescu, despre care Iorga spune ca-i expresia integrala a natiunii romāne, iar Blaga ca reprezinta “ideea platonica de romān”, e romānul absolut. L-am definit eu: suma lirica de voievozi. “
“Geniul e relief, noutate, inventie, creare de epoca si stil. Nu e neaparat un īntelept, ci un suprainteligent. Geniile sīnt originale, īn masura īn care originalitatea e posibila. Īn fond, maxima mea a fost aceasta: Dumnezeu este creator, iar omul imitator. Prin īncercarea de a imita mereu Divinbitatea, prin proximitatea fata de divin, geniul e mai apropiat de cer; dar nu sīnt īn masura īn care e apropiat sfīntul.
Īn fata lui Dumnezeu nu exista genii, Dumezeu lucrīnd nu cu genii, ci cu oameni. “
“Kant spunea ca el e propriul sau legiuitor si stapīn. Lucru la care eu am facut asa: pīrt! Asa e el legiutor si stapīn cum sīnt eu popa īn cartier.Nu e om, Kant. N-a reusit sa fie om cu toata stabilitatea lui. Iar badea Gheorghe, care se sincronizeaza cu clopotele de la biserica, e laureat al premiului Nobel pe līnga Kant. “
“E mai mīntuitoare o rugaciune īntr-o biserica din Gaiesti decīt Platon.“
“Fara Dumnezeu omul ramīne un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicaieri si merge spre nicaieri. Si el ramīne asa chiar daca este laureat al premiului Nobel sau maturator.”
“Cum vad participarea romānilor de acum la mīntuirea lor? – Simplu. Ducīndu-se la biserica. Si folosind stiinta ca peria de dinti. Tot ce spune stiinta sa nu-i lase cu gura cascata si tot ce spune un popa de la Cucuietii din Deal sa considere adevar ritualic. “
“Am facut o marturisire īntr-o curte cu sase sute de insi, īn īnchisoarea de la Aiud. Fratilor, am zis, daca murim toti aici, īn haine vargate si īn lanturi, nu noi facem cinste poporului romān ca murim pentru el, ci el ne face onoarea sa murim pentru el!”
“Fiindca īn universul lui Cristos o celula care mai palpita īntr-un muribund e mai valoroasa decīt toate galaxiile posibile."

Last edited by antiecumenism; 07.10.2013 at 09:22:16.
Reply With Quote