View Single Post
  #120  
Vechi 06.02.2014, 20:34:17
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.



De ce crezi că se roagă Biserica prin preoți, la Sfînta Liturghie, la ectenii și cereri, pentru unitatea poporului creștin, unirea credinței, a Bisericii ? Of, cît aș mai vrea să-ți scriu ! Dar cred că ajunge.

Am fost cît de limpede am putut. Și sincer. Doamne, ajută Biserica Ta și ajută-ne să fim ecumenici ! Dar așa cum au fost Sfinții Apostoli și Sfinții Părinți, înăuntru și înafara Sinoadelor Ecumenice, care au murit mărturisind adevărul și luptînd cu ereziile. Amin.

Înțelegi ? Spune-mi că înțelegi ! Mi-aș dori să înțelegi ! Să nu mă fi ostenit în zadar. Citește din nou, tot ce am scris, cu atenție și vei înțelege.

Cu dragoste jertfelnică și cu bucurii.
Daniel, Dumnezeu sa-ti dea sanatate!! atat pentru rabdarea ta, cat si pentru faptul ca nu ai acel ton malitios spefic oamenilor "diplomati"!
Sigur ca inteleg, ca in afara de cuvantul Domnului care nu doreste moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu, aud la fiecare Liturghie cuvintele rugaciunii preotilor pentru toti crestinii din lume, cand se zice :"Doamne Dumnezeul nostru, mântuieste poporul Tau si binecuvânteaza mostenirea Ta!" si evident, aici poporul nu suntem doar noi, romanii, ci toti cei care credem si marturisim un Domn, o Credinta, un Botez, ne inchinam Sfintei Treimi si Maicii Domnului! oricine-am fi, cum ne-am numi, ce culoare a pielii am avea sau ce natie, ce limba am vorbi, Tatal nostru si Crezul e acelasi pentru noi, caci suntem frati intru Hristos.... nici nu mai e nevoie de vreo explicatie....

PROBLEMA apare la intrunirile inter-religioase!!
postez si aici aiureala ecumenista de anul asta: http://www.youtube.com/watch?v=mhwmGdJeHsw

te rog sa observi ca din primele minute niste indivizi intra cu Evanghelia noastra Ortodoxa ,iar la minutul 51-52, in acest CIRC apar si preoti ORTODOCSI care mie-mi par pur si simplu hipnotizati cand dau binecuvantarea in toata adunatura aia!!

ce intelegi tu de aici_??

si cum Catalin bate apa-n piua cu esenta cuvantului, ocolind discret raspunsul, te intreb si pe tine: ce inseamna in fapt saptamana de rugaciune ecumenica ce are loc de cativa ani chiar la Mitropolie?
ca mie nu-mi pare a fi in spiritul si legea ecumenismului de origine greaca.. oikumena!!
Reply With Quote