View Single Post
  #48  
Vechi 21.04.2009, 12:50:30
deutza_83 deutza_83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?
wau ce coincidenta si eu ma numesc tot Andreea si la fel iubitul meu (acum sotul meu )este pe stil vechi .Aceasi problema am avut-o inainte de nunta; familia lui insista sa facem nunta pe vechi dar eu ..nu stiam ce sa aleg imi era teama de Mirungere.Am fost am vb cu un preot pe vechi care m-a lamurit in mai multe privinte si am hotarat sa fac pasul asta m-am gandit ca daca Dumnezeu mi l-a scos in cale asa trebuie sa fac.Inainte sa fiu cu el nu mergeam la Biserica f des dar acum lucrurile s-au schimbat merg de 2 ori pe ani la marturisit si la cateva sarbatori mari .Ce m-a convins cel mai mult sa trec pe stil vechi este stricteatea de la ei din Biserica ,slujba facuta asa cum trebuie totul se respecta ca la carte (nu exista abateri).
Sper sa -ti lumineze Dumnezeu calea si sa alegi ce este bine. Succes
Reply With Quote