View Single Post
  #1062  
Vechi 13.05.2010, 00:32:09
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Frate, eu nu trag spuza pe nici o turta.
Stiam de exemplul Sfantului Porfirie si chiar am postat la vremea respectiva un raspuns cam in acelasi spirit al celui de astazi, atragand atentia asupra faptului ca e un dar la care noi nu aspiram, lucru scris chiar in acatistul indicat de voi, acatist in care mai erau si alte lucruri interesante:

- In tot acatistul, sunt doua referiri la vorbitul in limbi: a) ca Sfantul a avut harisma asta; b) ca a folosit-o pentru a o indrepta pe Annoula.
- in restul acatistului sunt n referiri la alte daruri ale parintelui, vindecari si ce a mai facut el, si acelea detaliate deci am putea presupune ca daca a mai vorbit in limbi altfel si altcuiva decat acelei Annoula, s-ar fi scris mai multe in acatist (sau, din discretie si pentru a nu incinge spiritele, nici Annoula nu ar fi fost mentionata precis). Dar fiind mentionat clar numele ei, putem deduce ca acel dar a fost folosit intr-un context precis (si pare-se, unic). De asemenea, scriind acolo ca a fost pentru luminarea ei, si cum nu mai e mentionat nimeni altcineva, nu avea cine sa il potenteze pe Parinte sa vorbeasca o limba straina, nu era nici un pastor in proximitate sa ii spuna "hai ca vine, vine, vine, uite acum vine ala bala portocala shambala". Nu a facut-o in grup. Nu a facut-o nici singur ci repet, intr-un singur caz si cu un scop limpede, era importanta mantuirea femeii aleia.

Acum, sa vedem din ce fac penticostalii.. ii apuca oare vorbitul in limbi straine dar cunoscute cand sunt in preajma unor straini? Exista cumva oameni de alta nationalitate la ei in casa cand isi fac rugaciunile, unul care sa fie langa ei si care trebuie sa afle de Evanghelie in clipa aia? sau in comunitate, la casa de rugaciune? Nu?

Noa bine, pa :)

Despre miscarea harismatica nu am alte comentarii decat ca mi se pare o aberatie la fel ca tot ce tine de renewal in crestinism: noi Il marturisim pe Hristos ACELASI in vecii vecilor, El nu se schimba si la fel Biserica ramane aceeasi, n-are nevoie de renewals. Duhul Sfant e Acelasi si se pogoara si preface darurile si ne lumineaza de 2000 de ani incoace. De-asta it never exerted si de-asta au ramas cum bine scrie, individual priests. Period.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 13.05.2010 at 00:37:40.