View Single Post
  #1065  
Vechi 13.05.2010, 01:10:13
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Pana aici suntem de acord. Asta facem si noi. E din Scripturi.


Asta nu mai e din Scripturi. Biserica e in continua transformare. Creste mereu, se transforma din ce in ce mai mult pana cand va ajunge sa fie Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.

Dumnezeu ramane acelasi dar oamenii au nevoie de au nevoie mereu de renewals.
Nu stiu daca e chiar asa:

Citat:
Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, precum și Hristos a iubit Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfințească, curățind-o cu baia apei prin cuvânt, ca s-o înfățișeze Sieși: Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără prihană.
Boldurile nu-s ale mele ci de unde am copiat. Deci El S-a dat deja pe sine, sfintind-o. Era slavita fara pata si fara zbarcitura inca de cand a infiintat-o si asa ramane, pentru ca nu se sfinteste prin sine ci e sfintita de El si nu cred ca a sfintit-o mai putin la infiintare si mai mult pe parcurs.

Daca imi arati o carte scrisa de un sfant din primele secole si una scrisa de un cuvios din secolul 20, nu sunt sigura ca voi putea spune care text e din ce perioada, chiar daca textul e profund personal. Err, adica, cu atat mai mult, hehe :)
Crestinii contemporani fiind in comuniune cu Iisus Hristos care-i Acelasi in veac, si cu toti crestinii care s-au impartasit vreodata de El, in decursul istoriei, si fiind luminati de acelasi Duh Sfant, efectiv nu vad de unde ar putea sari charismatic renewalul continuand sa fie ortodox in acelasi timp.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)