View Single Post
  #497  
Vechi 14.06.2010, 02:00:21
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
O sa incerc sa explic printr-o alegorie, ca sa zic asa. Imi imaginez un drum. Un drum cu diferite lucruri ce pot fi vazute, incercate, traite pe parcursul calatoriei. Lucruri interesante, lucruri mai putin interesante, care imi dau fericire, sau, din contra, suferinta. Daca viata este limitata, acel drum se va opri la un moment dat, undeva. Va avea un final. Asadar este spre interesul meu sa fac in asa maniera incat sa-l parcurg pe tot, sa vad si sa traiesc ce are sa-mi ofere. Pentru ca aceste lucruri au un numar limitat, nu e lipsit de sens sa incerc sa strabat tot drumul. E ca intr-un muzeu: cand ma duc incerc sa vad toate operele de arta.
Insa, daca drumul ar fi infinit, daca el nu se va sfarsi niciodata, inseamna ca-mi va oferi o infinitate de lucruri de vazut. Insa oricat de mult m-as stradui sa le vad pe toate, nu voi reusi niciodata deoarece atat drumul, cat si ce e de vazut sunt infinite. Iar pe masura ce imi parcurg calatoria, sensul de a merge in continuare se pierde. De ce sa mai merg daca stiu ca oricat as merge nu voi ajunge niciodata nicaieri unde sa ma opresc si sa spun: da dom'le, a fost o calatorie, a fost frumoasa, am vazut asta si ailalta. Si atunci as incepe sa sufar, deoarece drumul nu se va opri, oricat as incerca, sensul de a-l strabate se pierde si viata devine o suferinta. In momentul respectiv mi-as dori sa mor, sa dispar, insa nu s-ar putea deoarece eu sunt nemuritor. Si astfel, pe masura ce realizez asta, suferinta este si mai mare.

Nu stiu cat de bine am explicat, insa nici nu am stat f mult sa ma chinui sa scriu, am lucruri mai importante de facut astazi, cum ar fi examenele :|
Da, ar fi just ce spui dacă viața de dincolo ar fi tot un drum prăfuit. Dar după cum aici ne bucurăm când ajungem acasă și povestim cum a fost călătoria tot așa și cu mult mai mult este când ajungem la adevărata noastră casă adică cea de sus și ne bucurăm de roadele culese din ostenelile de aici. O viață nesfârșită echivalentă cu cea de aici nu își are sensul și ar fi oarecum sinistră dar o viață veșnică, ce se poate pregusta de aici prin trăirea duhovnicească, și pe care ochiul aici nu a văzut-o, urechea nu a auzit-o și la inima omului nu s-a suit este singurul sens al unei vieți personale, raționale și de dragoste.
Dar ca să ducem vorba ta până la capăt după cum un astfel de drum fără finalitate nu are sens cu atât mai mult un astfel de drum nefericit fără finalitate decât un mormânt cu viermi, fără un sfârșit de odihnă veșnică nu are nici un pic de mai mult sens.
Succes la examene dar mai ales la Examenul Final.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote