View Single Post
  #498  
Vechi 14.06.2010, 02:13:24
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Principiul cauza-efect functioneaza foarte bine si in fizica cuantica
Nu e nici un mister, pur si simplu cele mai mici constituente ale materiei nu sint nici unda si nici particula ci niste chestii pe care daca nu le observi nu au o marime anume. Desigur, e foarte interesant, mult mai interesant decit toate chestiunile din religie la un loc, dar nimic misterios.

Ce carti? Eu am aflat ca cei care au creat acum nu demult primul genom artificial au introdus in codul sau texte si chiar o adresa de site, dar n-am auzit sa se fi gasit asa ceva intrun genom natural :)
Nu e asa-numita particula a lui Dumnezeu, e chiar particula Dumnezeu
Ce formule incredibile? :)

Relativitatea lui Eistein nu se refera numai la timp. Daca celor din trecut li s-a relevat relativitatea eisteiniana trebuiau sa retina si alte fenomene la fel de importante, nu numai ceea ce omul obisnuit de azi a inteles din ea, anume ca timpul pare ca se scurge diferit .

Si toate teoriile stiintifice, inclusiv cele studiate de credinciosi, se bazeaza pe materialism.
Dacă particula ar fi Dumnezeu cum hulești tu n-ar avea nevoie de întâlniri ca să câștige sau să dea masă și nici de un loc unde s-ar putea studia fiindcă Dumnezeu nu este un obiect sau o parte de ceva pentru a fi pus sub lupă. De aceea, dacă există, lucru încă nedovedit experimental, este tot a lui Dumnezeu iar nu Dumnezeu, decât poate un idol făcut de atei dumnezeu. Nu prea înțelegi postările, iar cartea lui Born se vede că n-ai citit-o. Nici măcar materialismul nu înțelegi ce este, cum ai putea înțelege mai sus de el? Materialismul este o ideologie care susține că nu există altceva decât materia. Studiul materiei nu implică așa dar să ai această credință superstițioasă numită materialism.
De exemplu Max Planck declara: “Materia nu există. Tot ce considerăm materie se produce și există prin intermediul unei anumite forțe; această forță provoacă oscilațiile particulelor atomice și menține structura atomului, asemenea unui minuscul sistem solar”, desemnând ca posibilă sursă de energie un “spirit inteligent”.
N-ai înțeles nici relativismul lui Einstein nici ce am spus că lui Dumnezeu nu i se pare nimic deoarece El este cel ce este.

Un exemplu chiar de la Einstein:
„Nici un om responsabil spiritual nu poate urmări distrugerea crestinismului“.

Einstein”
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 14.06.2010 at 02:18:40.
Reply With Quote