View Single Post
  #1  
Vechi 29.02.2012, 13:01:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Ispita sinuciderii

Scuzati acest subiect sinistru, poate nici n-ar trebui sa vorbim despre asa ceva, mai ales cei "slabi e inger"; poate ca toate astea se intampla pentru ca acum, in Postul Mare, e vremea ispitelor. Poate ar fi bine sa vedem care ar putea fi motivele care sa ar putea sa aduca pe cineva in pragul acestei orori.
In primul rand as vrea sa amintesc ca exista doua feluri de sinucidere : cea completa (trup si suflet), definitiva, irevocabila, sau cea a sufletului. Sunt anumite situatii in viata cand esti tentat sa-ti "omori" sufletul, sau sa-l "vinzi", si din pacate nu doar pentru marire, putere, slava, ci chiar pentru chestii banale - o slujba, iubirea unei persoane, achizitionarea unei locuinte, etc. Cum se spune in popor, "te faci frate cu dracu pana treci puntea". Dar oare reusesti sa treci puntea, sau e pacaleala? Si daca da, mai poti apoi sa rupi fratia?
Dracul te mai poate ispiti si cu tertipuri de genul "nu iti permiti sa ai copii si familie pt ca nu ai vrut sa faci niste compromisuri, sa furi, sa inseli, sa castigi mai multi bani". Cateodata chiar si uciderea(avortul) ti se cere ca "sacrificiu" pentru o cauza, pentru o viata mai buna.
Poti fi pus in situatia daca nu vrei sa-ti "vinzi sufletul", atunci esti in pericol sa mori de-a binelea, si sa mai tragi si pe altii dupa tine (sau cel putin sa "te temi" de asta), sa te vezi intr-o situatie fara iesire. E o alegere grea, mai ales cum am mai spus, daca esti "slab de inger". Nu stiu daca poti iesi singur, pe picioarele tale, dintr-o astfel de incercare, daca nu ceri ajutor.
Daca nu vi se pare prea sinistru, sau mai rau, prilej de sminteala, poate faceti si dvs niste comentarii...
Ma iertati daca v-am tulburat!
Reply With Quote