View Single Post
  #10  
Vechi 22.04.2012, 22:58:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cred ca problema se complica un pic.Sunt multi preoti extrem de ingaduitori; ex: traiesti in curvie? nu-i nimic, sa nu mai faci, te impartasesti. Ai facut un avort? nu-i bine, dar sa nu mai faci- te impartasesti. In aceste conditii , cand impartasania se da asa de usor chiar daca pentitentul are pacate grele si se da fara canon nu face bine.
Ai dreptate, sunt si unii preoti mai permisivi. Dar sunt si cazuri in care unii nu se impartasesc mult timp pentru ca spun ca nu sunt vrednici, desi duhovnicul le spune ca se pot impartasi. Am citit ca asta e o greseala.
In legatura cu blandetea si asprimea, nu-mi mai amintesc ce duhovnic povestea ca o persoana era chinuita de remuscari pentru ca se intamplase un accident si indirect fusese si vina ei. Parintele a spus ca atunci a linistit-o si a incurajat-o ca sa nu cada in deznadesje. Dar dupa un timp a vazut ca uitase de tot si nu mai avea deloc regrete, trecuse in extrema cealalta. Atunci a certat-o si i-a spus ca si ea a avut o vina, sa se pocaiasca. Asadar la inceput a ajutat-o sa nu cada in deznadejde, iar cand i-a trecut a chemat-o la pocainta.
Reply With Quote