View Single Post
  #9  
Vechi 28.07.2012, 17:45:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Probabil pr duhovnic nu stiu cum e sa ti se sparga dintii in timpul sarcinii, sau sa iti vina rau de la orice miros sa nu poti manca decat un ou fiert sau o bucata de branza.

Asa ma mahneste lucrul asta. Biserica ingaduie femeii insaricnate sa nu tina post, tocmai datorita neputintelor sarcinii, datorita faptului ca viata care se dezvolta acolo are nevoie de vitamine ,proteine minerale ptr a creste si a se dezvolta armonios.

A,si sa nu vina acum vreun barbat sa imi spuna ce minunate remedii naturale,fructe de te miri ce nume au sunt benefice ptr aportul deosebit de calciu,magneziu etc.

In sarcina toate lucrurile se schimba.unoeri si simplu gand la un aliment imi facea rau.Atunci convinge-ma sa mananc susan sau curmale...

Asadar ma intreb: daca biserica are ingaduinta fata de neputinta femeii insarcinate,oare de ce unii incerca sa pun un jug pe acei umeri neputinciosi?
e drept ca sunt sarcini si foarte usor purtate...dar pana nu esti femeie si nu incerci neputintele sarcinii, cred ca ar trebui sa fi mai ingaduitor...
Acum vine un barbat dar care adauga spre amintire si luare aminte : "... nu numai cu piine va trai omul , ci cu tot cuvintul lui Dumnezeu"

Este chestie de putere dar mai ales de vointa : una traia in palate si bunastare fiind regina , cealalta a sihastrit 47 de ani in pustia Iordanului si s-a sfintit (Maria Egipteanca).
Una traia la familia ei bucurindu-se de toate cele ale vietii , iar cealalta si-a scos ochii si i-a dat pe tipsie emirului ca sa se sfinteasca (cuvioasa Paraschevi).
Unele traiau in puf, suleimeneli , in petreceri si risete , alta intr-un sat de leprosi mintuidu-se (Sf. Maria Magdalena).
Surorile sale, maici fiind, erau in minastire la adapost si nevointa , cealalta sihastrea in pestera sfintindu-se (Sf. Teodora de la Sihla).
Una face unu sau cel mult 2 copii , alta , cu cancer de sin nu vrea sa renunte la sarcina , face copilul si Dumnezeu se indura si o izbaveste de cancer.

Iar exemplele antitetice sunt cu nemiluita !
Conteaza doar ce vrea femeia !
Unul si acelasi este Dumnezeul care stie nevoia zilnica de vitamine si minerale a femeii gravide din ziua de astazi , ca si pe cea a femeii de la tara din prima jumatate de veac XX, ca si din toate timpurile anterioare, si care nastea copii cu nemiluita fara sa se mai intimple vreo carenta morbida sau fatala.
Caci : "... nu numai cu piine traieste omul ..."

Eu sunt deacord ca nu trebuie exgerat cu prea mult zel dar nici delasarea si ascunderea in spatele stiintei nu este mintuitoare .

Cit despre absurditatea ca este musai sa fi femeie nascuta ca sa poti vorbi despre problemele gravidei sau ale femeii in general ... este de prisos a mai vorbi .
Cei mai buni cuvintatori si invatatori despre ce este si cevrea sa fie familia au fost ... nefamilistii , adica calugarii .
Cei mai buni invatatori despre starea normala a femeii ca si despre bolile ei , gravida sau nu , au fost nefemeile . Adica medicii barbati . Pina s-a ajuns la prima femeie ginecolog , ehe, s-a scurs multa istorie sociala si profesionala pe scocul umanitatii.
Si de asemenea , comparatiile si asertiunile se pot enumera cu nemiluita !

Este potrivit sa ne ferim de stingaciile care nu ne fac bine !
Nu este musai sa fim constructori de avioane ca sa putem zbura cu avionul , si nici sa stim sa facem gogosi ca sa le putem vinde altora ... s.a.m.d.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote